İmamoğlu, “İstanbul’u kaybetmek bunları mahvetti. Bütün bu zorluklara rağmen 10 metro yapıyoruz,

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamaoğlu, Halk TV’de İpek Özbey’in sunduğu Sadece Soruyorum’a konuk oldu.

Çocukluk anılarını anlatan Ekrem İmamoğlu nüfusta bir yaş büyük kaydedildiğini ve bu yüzden Milli Takım seçmelerine katılamadığını aktardı.

İmamoğlu, neredeyse 6 yaşında Kur-an’ı Kerim okuyabildiğini aktararak “Ben Kuran okumaya çok küçük yaşlarda başladım. 6 yaşında Kuran-ı Kerim okumaya başlamıştım. Sıkı bir dini eğitimden geçtim. Dini eğitim ile manevi bir huzur buluyorum. Trabzon Lisesi’nde okudum. Trabzon Lisesi’nden okuduğum için gurur duyuyorum. Liseden sonra Kıbrıs’a gittim. Kıbrıs’ta okurken hayalim kaleci olmaktı.” dedi.

 TEVFİK GÖKSU’YA YANIT

Ekrem İmamoğlu, İBB AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun, İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) toplu ulaşımda yapılan yüzde 40’lık zammın öğrencilere uygulanmaması için teklif sunacaklarını açıklamsasına da yanıt verdi.

İmamoğlu, Ulustırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklamalarına, “Ulaştırma Bakanı zavallı bir arkadaştır. Hayatında bekçi kulübesi dikmemiş bir arkadaş ‘Atatürk Havalimanı konusu kapandı’ diyor. Sanki orası kendisine miras kaldı. Onun aklı ermez o işlere. Sen Atatürk Havalimanı’na bir şey yapacaksan önce millete bir sor. Sen önce yapılmamış bir ihalenin parasını nasıl ödettiğinin hesabını ver.  İstanbul’da Ekrem İmamoğlu var önce önünü ilikleyeceksin onu 16 milyon seçti. Sen kimsin ‘hizmette yarışalım’ diyorsun. Senin imzanla durdurulmuş metroları bitiren bir belediye var. Sen hayatında bekçi kulübesi dikmemişsin geçiyorsun gerile gerile laflar ediyorsun. Kamu Bankaları İBB’ye kredi vermiyor. Genel Müdürleri korkudan telefonlarımıza çıkmıyor.” ifadeleriyle yanıt verdi.

İmamoğlu, “Şu anda 100’e yakın operasyon temsilcisi var İBB’de. 4 aydır uğraşıyorlar. 557 terörist var diyen sayın bakan bu gün ne diyor acaba? Bütün müfettişler görevlendirilmiş. usulsüz görevlendirmelerle bir şey bulun getirin diyorlar. Bu tür operasyonları şu an yapıyorlar. Beylikdüzü’nde Ekrem İmamoğlu’nu defalarca incelendi ama dava bile açılmadı. İstanbul’daki ulaşım zammı bir sonuçtur. Olmak zorundaydı. Olabileceğin en asgarisi yapıldı. Zam yapılınca İBB sorumlu. Taksi kararını !UKOME aldı! diyorlar. Uydurma kararlarla Ekrem İmamoğlu’nu engellemek için UKOME’nin yapısını değiştirdiler. Başka UKOME’yi duymazsınız sadece İstanbul’dakini duyarsınız. UKOME’de İBB’nin çoğunluğu yoktu. Ulaştırma Bakanlığı temsilcisi ne derse diğerleri de onu yapıyor. Utanç duyuyorum.” ifadeleriyle sözlerini sürdürdü.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

Ekrem İmamoğlu, “Benim ağzımdan kimse şuraya, buraya adayım lafını duymadı. Tek bir açıklamam var: Bir yabancı mensubu sorduğunda, Allah bilir demiştim. Böyle bir şeye adayım denmez, denmemeli. Ben İBB Başkanı olacağım dedim mi? Benimle ilk röportajı yapan insanv sizsiniz. Birileri sizi aday gösterir. Türkiye olağanüstü bir dönem yaşıyor. Kişilerin üstünde sorumluluk bekleyen bir dönem. Biz Türkiye’de kalkınmayı konuşmalıyız. Bu ülkeyi bu duruma düşmekten kurtarmayı konuşmalıyız. Süreci konuşmalıyız. Türkiye tarihinin en önemli siyasi hamlesi yapılıyor. 6 siyasi parti biraraya geliyor.” dedi.

Ekrem İmamoğlu, “Bu dönem kişisel hesapların, kişisel dertlerin önünde bir dönem 6 siyasi parti bir araya gelmiş bunula da kalmamalı tüm muhalefet bloğu açlığa yoksulluğa dur diyecek bir çözümü konuşuyorlar bu çok değerli. Ben CHP’nin bir neferiyim, has bir evladıyım. Elbette ki benim adayım genel başkanımdır.” sözleriyle adayının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu açıkladı.