Ipsos’un global endişe araştırmasına göre,Türk halkının yüzde….

Ipsos’un global endişe araştırmasına göre Türkiye bu sonuçla, Arjantin, Peru, Japonya ve Kolombiya’dan sonra halkı en çok ekonominin kötü olduğunu düşünen 5’inci ülke durumunda.Türkiye’de halkın yüzde 82’si ‘ekonomi kötü’ dedi.

Global ‘endişe’ araştırması, Türkiye’de mevcut tablonun AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘alım gücünün bir parça düştüğü’ tezinden daha fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre halkın yüzde 82’si ekonominin kötü olduğunu belirtti.

Ipsos’un global ‘endişe’ araştırmasının detaylarında  “Ülkenizin ekonomisini nasıl tanımlarsınız, iyi mi kötü mü?” sorusuna Türkiye’den katılımcıların yüzde 82’si “Kötü” yanıtı verdi.

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre 25 Mart-3 Nisan arasında 27 ülkede toplam 19 bin kişi ile görüşülerek yapılan araştırmada Türkiye bu sonuçla, Arjantin, Peru, Japonya ve Kolombiya’dan sonra halkı en çok ekonominin kötü olduğunu düşünen 5’inci ülke durumunda. Global ortalamada insanların yüzde 35’i ülkelerinin ekonomisinin iyi durumda olduğunu söylerken, Türkiye’de bu oran sadece yüzde 18. Örneğin Türkiye’yi kıskandığı iddia edilen Almanya’da halkın yüzde 54’ü ülkelerinde ekonominin iyi durumda olduğunu belirtiyor.