İran bir ayda 12 Kürt mahkumu idam etti

İran, Haziran ayında Rojhılatlı en az 12 mahkumu idam etti, 60’tan fazla Kürt’ün de gözaltına alındığını bildirildi.

Rudaw’da yer alan habere göre;Paris merkezli Kürdistan İnsan Hakları Ağı (KHRN), İran’ın Rohılat’ta insan hakları ihlalleriyle ilgili yayınladığı aylık raporunda , Haziran ayında en az 12 Kürt mahkumun infaz edildiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, idam edilenlerin sekizi taammüden cinayetten, üçü uyuşturucuyla ilgili suçlamalardan ve biri de Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile bağlantılı oldukları suçlamasıyla idam edildi.

KHRN’nin açıklamasına göre; eski bir PKK üyesi olan Firuz Musalou, Urmiye merkez hapishanesinden bilinmeyen bir yere nakledildikten sonra ailesi ve avukatına haber verilmeden 20 Haziran’da idam edildi.

İran, 2021’in aynı döneminde 110 kişiye kıyasla, 2022’nin ilk beş ayında en az 168 kişiyi idam etti .

İnsan hakları ağına göre, ay boyunca en az 61 Kürt’ün İran güçleri tarafından gözaltına alındığını ve bunlardan beşinin hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.  Rapora göre, tutuklular arasında öğretmenler sendikasının en az 39 aktivisti de yer alıyor.

Raporda ayrıca İran sınır muhafızlarının Haziran ayında Kürdistan Bölgesi’nden en az bir tüccarı öldürdüğü ve bir diğerini yaraladığı, en az 13 kolberin de yaraladığı belirtildi.

Aynı gözlemcinin Mayıs ayı istatistikleri, İran sınır muhafızları tarafından en az bir kolberin öldürüldüğünü ve 14 kişinin yaralandığını ve güvenlik güçleri tarafından en az 19 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.