İran;Suriye’de herhangi bir askeri müdahaleye karşıyız

Şam’ı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası bir askeri harekatına karşı olduklarını açıkladı.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik askeri harekat hazırlığında olduğu bir dönemde Şam’a resmi ziyarette bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye’nin olası askeri operasyonuna karşı olduğunu söyledi.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre, “Komşumuz Türkiye’nin endişelerini anlıyoruz ancak Suriye’de herhangi bir askeri müdahaleye karşıyız” diyen Abdullahiyan, İran’ın “Türkiye ile Suriye arasındaki yanlış anlaşılmayı diyalog yoluyla” çözmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

Kısa bir süre önce Ankara’ya gelerek mevkidaşı Mevlut Çavuşoğlu ile görüşen İran Dışişleri Bakanı, İrna haber ajansına verdiği demeçte, “Suriye’ye ziyaretimin amacı bölgede Suriye ve Türkiye arasında barış ve güvenliğin tesis edilmesidir” dedi.

Abdullahiyan, Ankara ziyaretinde Türkiye’nin Suriye konusunda gündeme getirdiği endişeleri anladıklarını belirterek “Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk dostlarımızın güvenlik endişeleri bir an önce ve kalıcı şekilde giderilmelidir” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mayıs ayının sonundan bu yana birçok kez Kuzey ve Doğu Suriye’nin Tel Rıfat ve Menbiç bölgelerine askeri harekat düzenleğerek 30 km genişliğinde “güvenlik bölgesi” oluşturmak istediklerini açıklamıştı.

Şam yönetimi ise her seferinde bu tür bir askeri müdahaleye karşı olduğunu vurguluyor ve böyle bir bölgenin kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor.

ABD de olası bir askeri harekatın bölgeyi istikrarsızlaştırabileceği ve IŞİD karşıtı mücadeleyi tehlikeye atabileceğine dair endişelerini Ankara’ya uzun süredir bildiriyor.