İsim benzerliği yüzünden 32 yıl hapis yattı

ABD’de isim benzerliği yüzünden haksız yere müebbet hapse mahkum edilen Thomas Raynard James, yaklaşık 32 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu.

Independent Türkçe’de yer alan haber göre;Florida eyaletine bağlı Miami kentinde 1990’da meydana olayda iki hırsızdan biri, girdikleri dairedeki soygun sırasında Francis McKinnon’ı silahla vurarak öldürmüştü. Tanık ve muhbirler, saldırganın adının Thomas James veya Tommy James olduğunu söylemişti.

İşlemedikleri cinayet yüzünden 25 yıl hapis yatan kardeşler özgürlüğüne kavuştu
Bunun ardından polis ekipleri, ismi benzediği için James’in fotoğrafını, şüphelilerin görüntüleri arasına yerleştirmişti.

Cinayet sırasında evde olan kurbanın üvey kızı Dorothy Walton ise şüpheli fotoğraflarına bakarken saldırganın James olduğunu öne sürmüştü:

Bundan eminim. Yüzünü asla unutmayacağım. Gözlerini asla unutmayacağım.”

Talihsiz adam, McKinnon’ı öldürdüğü gerekçesiyle 1990’da tutuklanmış ve bir yıl sonra ömür boyu hapis cezası almıştı. Karar büyük ölçüde Walton’ın teşhisine dayanıyordu.

James bunun ardından çok sayıda temyiz başvurusunda bulunsa da her seferinde reddedilmişti.

Öte yandan savcılar, Walton’ın, saldırganın James olduğu düşüncesinden zamanla tereddüt etmeye başladığını söyledi.

Walton, 2019’da yaptığı açıklamada, teşhisinde bir hata yaptığını düşündüğünü kaydetti.

James davasına geçen yıl bakmaya başlayan Florida Eyalet Savcılığı Adalet Projesi (State Attorney Office Justice Project), konuyla ilgili 20 bin sayfadan fazla belgeyi inceledi. Yetkililer, tanıklarla da görüşme yaptı. Veriler, herhangi birini cinayete bağlayan fiziksel bir kanıt olmadığını gösterdi.

79 yaşındaki Walton da 12 Nisan’da verdiği ifadede, teşhisinde bir hata yaptığı düşüncesini tekrarladı.

Savcılık soruşturmasında, James’in masum olduğu sonucuna varıldı.

James beraat ettikten sonra yaptığı açıklamada, kararın “geciktiğini” söyledi.