İstanbul’da işten atılan Yemeksepeti kuryesi, depo önünde direnişe başladı

Yemeksepeti’nin Eyüp Sultan Rami Deposu’nda kurye olarak çalışan doğu yılmaz, geçtiğimiz aylardaki Yemeksepeti eylemlerine katıldığı için işten çıkartılı. Yılmaz bugün, deponun önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yılmaz, yaptığı basın açıklamasıyla depo önünde direnişe geçtiğini duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda Trendyol kuryelerinin başlattığı iş bırakma eyleminin ücretlere zam ile sonuçlanması ardından Hepsijet, Scotty ve Yemeksepeti kuryeleri de düşük ücret zamlarına karşı kontak kapatmıştı.

Yemeksepeti işçileri de şirketin İstanbul önündeki Genel Merkezi önünde günlerce direnmişti. Eylemler Yemeksepeti kullanan yurttaşlar tarafından da sanatçılar, yazarlar tarafından da destek bulmuştu.

Şirketin Eyüp Sultan Rami deposunda çalışan Doğu Yılmaz da bu eylemlere katılan işçilerden biriydi. Yılmaz, 12 Mayıs tarihinde işten çıkarıldı. İşten atılan Doğu Yılmaz, bugün depo önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Basın açıklamasına Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER), İşçi Hareketi Koordinasyonu (İHK), Kaldıraç, Umut-Sen, İçi Demokrasisi Partisi (İDP) ve Turizm Eğlence ve Hizmet İşçileri Sendikası (TEHİS) destek verdi.

“Haksız, hukuksuz işten çıkarmayı kabul etmiyoruz” diyen Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Yemeksepeti yönetimi işçi düşmanlığına devam ediyor. Biz daha iyi çalışma ve yaşam koşulları için mücadele ettik. Anayasa ile güvence altına alınmış sendikalaşma hakkımız başta olmak üzere bir dizi hakkımız yönetim tarafından gasp edildi. Bunlar yetmezmiş gibi sefalet ücreti dayatması ile karşı karşıya kaldık. Şirket pandemi döneminde devasa büyüme rakamları açıklarken bizlere ise ağır çalışma koşulları, baskı, mobbing, düşük ücretler ve işçi sağlığını hiçe sayan uygulamalar başta olmak üzere bir dizi saldırı ve dayatmada bulundular.

Tüm bu saldırılar karşısında sessiz kalmadık. Emeğimiz, onurumuz, can güvenliğimiz için mücadele ettik. Ülkenin dört bir yanında binlerce Yemeksepeti işçisi olarak mücadelemizi büyüttük. Yönetim mücadeleyi kırmak için her türlü saldırıyı devreye soktu. Baskı ve tehditle bırakıp gitmemizi sağlamaya çalıştılar. Bazı arkadaşlarımız işten ayrılmak zorunda kaldı, bazıları ise sefalet ücreti ile yaşamını sürdüremediği için esnaf kurye olmak zorunda kaldı.

Beni işten atmalarının en önemli nedenlerinden biri emek, onur mücadelemizi ezme ve tüm işçi arkadaşlarımıza benim üzerimden gözdağı vermektir. Ben bunu kabul etmiyorum. Mücadelemizi boğmaya çalışanların karşısında durmaya devam edeceğim.”

Yalan ve iftira ile işten atıldığını belirten Yılmaz işten atma saldırısını şu şekilde değerlendirdi:

“Ülkenin dört bir yanında binlerle verdiğimiz mücadelenin sönümlendiğini düşündükleri için bu saldırıyı devreye soktular. Depolarda hak mücadelemizde öne çıkan arkadaşlarımıza keyfi gerekçelerle tutanak tutuyorlar. Mücadelemizin sönümlendiğini zannedenler yanılıyorlar. Taleplerimiz karşılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Tüm Yemek Sepeti işçileri adına direneceğini belirten Yılmaz şunları söyledi:

– Ücretler insanca yaşam seviyesine çıkarılana,
– Baskı, mobing, tutanak tehdidi son bulana,
– Sendikal örgütlenme başta olmak üzere örgütlenmenin önündeki keyfi engeller kaldırılana,
– Esnaf kurye adı altında dayatılan güvencesizlik son bulana,
– Performans ve hız odaklı çalışma rejimine son bulana,
– RoadRunner uygulaması üzerinden kuryelere dayatılan kölelik zinciri parçalanana,
– Sürgüne göndermeler son bulana,
– İşten atılanlar geri alınana ve işten atmalar yasaklanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.