İtalya’da işçiler Ukrayna’ya gönderilen silahları yüklemeyi reddettiler

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre,İtalya’da havaalanı işçileri “insani yardım” adı altında Ukrayna’ya gönderilen silahları yüklemeyi reddetti. İşçiler 31 Mart’ta da limanlarda “Ölüm gemilerine ve silah ticaretine hayır” diyecek.

İtalya’da bir sivil havaalanında çalışan işçiler, “Ukrayna’ya insani yardım” adı altında taşıdıkları kargoda silah olduğunu fark edince iş bıraktı.

İşçilerin örgütlü olduğu sendika da “Uçaklar savaşa değil barışa uçsun” diyerek yürüyüş yaptı. İtalyan sendika, ABD silahları yüklü bir Suudi Arabistan gemisinin limana yanaşacağı 31 Mart günü de Cenova kentinde iş bırakma ve eylem çağrısında bulundu.

KARGO İŞÇİLERİ SİLAH TAŞIMAYI REDDETTİ

İtalya’nın Toskana bölgesindeki Pisa kentinde bulunan “Galileo Galilei Sivil Havalimanı”nın bazı çalışanları, 16 Mart günü Polonya’ya üzerinden Ukrayna’ya “insani yardım” taşıyacağı ileri sürülen bir B-737 kargosunun, resmi olarak ilaç, gıda vb. görünmesine rağmen silah, mühimmat ve patlayıcılarla doldurulduğunu fark etti.

Evrensel’e konuyla ilgili bilgi veren İtalya Komünist Platformundan bir yönetici yaşananları şöyle aktardı: “İşçiler, NATO tarafından bu tür ‘yardım’ taşımak üzere yetkilendirilmiş bir kuruma ait olan bu uçağı yüklemeyi reddettiler. Sendikaları USB’yi (Unione Sindacale di Base) bilgilendirdiler ve durumu kamuoyuna açıkladılar. İşçilerin eylemi, emperyalist ve gerici savaşları reddeden İtalyan işçi hareketi geleneğidir. Pisa sivil havaalanının, ABD birliklerinin faaliyet gösterdiği ‘Camp Darby’ isimli askeri üssünün yakınında olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

19 Mart günü Pisa’da sivil havaalanı yakınında toplanan ve askeri havaalanına doğru yürüyüşe geçen yaklaşık 400 işçi de, NATO ve ABD üssünün Ukrayna savaşındaki rolünü kınamak için “Ukrayna rejimine silah gönderilmesine hayır” diyerek bir gösteri yaptı. Yürüyüşte İtalya topraklarının militarize edilmesi ve savaş ekonomisi protesto edildi.”