İzmir Mülteci Film Festivali Başladı

İzmir’de Halkların Köprüsü Derneği tarafından düzenlenen 2’nci Uluslararası Mülteci Film Festivali başladı. Corona virüsü salgını nedeniyle iki yıldır yapılamayan etkinlik, mülteci düşmanlığına ve nefret söylemine karşı dayanışmayı büyütmeyi amaçlıyor. 12-16 Nisan tarihleri arasındaki festivalde mülteci hikayelerinin anlatıldığı film gösterimleri, film ekipleriyle söyleşiler, panel, atölye, sergi ve tiyatro gösterisi gibi etkinlikler İzmirliler’le buluşacak.

Festivalin açılış töreni Fransız Kültür Merkezi’nde yapıldı. Törende konuşan Halkların Köprüsü Derneği Başkanı Nuray Pehlivan, “Hem ülkemizde hem de yaşadıkları diğer ülkelerde mültecilerin yaşadıkları zorluklar giderek katlanıyor. Bu zorunlu göç yolculuğuna çıkan her bir insanın bambaşka hikayeleri var. Bizler insan hakları mücadelesi dahilinde kamusal dostluğu yaymak için çalışırken bu çabamızı her daim dayanışmayla ördük. Yürüttüğümüz bu hak mücadelesinde kültürel ve sanatsal faaliyetleri dayanışmamıza dahil etmenin yollarını aradık. Sinema bize bu anlamda büyük bir olanak sunuyor. Bu olanağı halklar arası dostluğu kurma sorumluluğumuzun bir parçası olarak görüyoruz. İşte Mülteci Film Festivali de Halkların Köprüsü için bu hikayeleri görünür kılmanın ve halkları buluşturabilmenin bir aracı oldu” dedi.

Festivalin açılışında Halkların Korosu da bir konser verdi. Konserde, Türkçe, Kürtçe, Lazca, Zazaca, Yunanca gibi farklı dillerde şarkılar seslendirildi.

12-16 Nisan tarihleri arasında devam edecek olan festivalde mülteci hikayelerinin anlatıldığı kısa ve uzun metrajlı film gösterimlerinin yanı sıra, söyleşiler, paneller, atölye, sergi ve tiyatro gösterileri de düzenlenecek.