Jackson Anayasa Mahkemesi’nin İlk Siyah Kadın Üyesi

Amerikanınsesi.com.tr’de yer alan habere göre,Ketanji Brown Jackson, Amerikan Anayasa Mahkemesi’nin ilk siyah kadın yargıcı olarak Senato’dan onay aldı. Yargıç Jackson’ın Senato onayıyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirilmesi, federal yargıda çeşitliliği arttırma sözü veren Başkan Joe Biden açısından zafer olarak değerlendiriliyor.

51 yaşındaki temyiz mahkemesi yargıcı Ketanji Brown Jackson, 100 sandalyeli Senato’da 47’ye karşı 53 oyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine getirildi. Üç Cumhuriyetçi Senatör, Susan Collins, Lisa Murkowsky ve Mitt Romney, Demokrat senatörlerle aynı doğrultuda oy kullandı. Senato’da Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’nin 50’şer sandalyesi bulunuyor. Jackson’ın Senato onayı alması için salt çoğunluk yeterli oluyordu.

Yargıç Jackson, 83 yaşındaki Anayasa Mahkemesi üyesi Stephen Breyer’ın koltuğunu devralacak. Breyer, mahkemenin liberal kanadının üyesiydi. Amerikan Anayasa Mahkemesi’nde üç liberal yargıca karşılık altı muhafazakar yargıç görev yapıyor. Breyer’in Anayasa Mahkemesi’nin Haziran ayı sonunda bitmesi beklenen mevcut çalışma döneminin sonuna kadar görev başında kalması, Jackson’ın da bu tarihten sonra resmi olarak yemin ederek görevin başlaması bekleniyor. Jackson, hukuk kariyerinin başında Yargıç Breyer’ın katipliğini yapmıştı.