Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mart ayı kadın cinayeti verilerini açıkladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mart ayı kadın cinayeti verilerini açıkladı. Platformun açıkladığı verilere göre Mart ayında erkekler tarafından 24 kadın öldürüldü, 19 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

Platformun bu ayın verilerine dair yaptığı açıklamada “İçişleri Bakanlığı ise kaç kadının, neden, nasıl, kim tarafından öldürüldüğünü açıklamak yerine, kadın cinayeti verilerinin yanlış hazırlandığını söyleyerek gerçekleri çarpıtıyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.” denildi.

Yine internet sitesinde yer alan açıklamaya göre bu ay işlenen kadın cinayetlerinden 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1 kadın ise ekonomik bahanelerle öldürüldü.

Bu ay 24 kadın cinayeti işlenmiş, 21 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. Öldürülen 24 kadından 11’inin hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi, 12’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi gerekçesi ile, 1 kadın ise ekonomik gerekçesi ile öldürüldü.

Platform, öldürülen 11 kadının öldürülme nedenini tespit edilememesine ilişkin “11 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.” açıklamasını yaptı.