Kayyım’ kararı: Boğaziçi’nde ülkenin tek matematiksel araştırma merkezine kilit

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘kayyım’ atadığı rektör Prof. Dr. Naci İnci İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi’ni (IMBM) boşaltarak akademisyenlerin girişini engelledi.

Diken’e konuşan IMBM müdürü ve Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Olcay Coşkun “Ülkemizin tek matematiksel bilimler araştırma merkezinin yıkılmaya çalışılması hepimizi çok üzdü” dedi.

Prof. Dr. Olcay Coşkun şöyle konuştu: “Faaliyetlerini 16 yıldır büyük bir titizlikle yürüten, tüm faaliyetlerini paydaşlarına raporlayan ve böylesi kısa bir süre içinde dünya çapında saygınlığa ulaşmış, ülkemizin tek matematiksel bilimler araştırma merkezinin yıkılmaya çalışılması hepimizi çok üzdü. Matematiksel bilimlerin tüm insanlık için önemi ortadayken ve son yıllarda daha da belirgin olmuşken, görüşümüz sorulmadan, karar hakkında tartışma ve görüş bildirme imkanı bulamadan kilitlerin değiştirilerek şartlı bağış ile yaptırılmış binamızın elimizden alınması kabul edilemez. Kararın bir an önce değişmesini bekliyorum.”

‘Tahliye merkezin kaybolması anlamına gelecek’

IMBM’nin Twitter hesabındaki paylaşımda şunlar kaydedildi:

“İstanbul Matematik Bilimleri Merkezi (IMBM), 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde, İstanbul’un çeşitli matematik bölümlerinin işbirliğiyle, ülkenin en eski ve büyük inşaat şirketlerinden birinin şartlı bağışı ile yapılarak açılmıştır. Üniversitenin 2021 yılında atanan rektörü tarafından ani bir şekilde boşaltılması istenmiştir.