Kılıçdaroğlu: Enayinin kim olduğu ortaya çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan’ın belgeleri istemesine ilişkin “Bunlar dünyayı enayi zannediyor, insanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir” ifadesini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Enayinin kim olduğu ortaya çıktı” dedi.

Kılıçdaroğlu, Cemal Kaşıkçı cinayeti davasının Suudi Arabistan’a devredilmesini Türkiye’nin itibar kaybı olarak nitelendirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş ifadelerini hatırlattı.

Kaşıkçı konsoloslukta alçakça şehit edildi” diyen Erdoğan, “Kaşıkçı cinayetinde Suudi Arabistan bizden belgeleri almak istedi. Belgeleri dinletiriz ama vermeyiz, bir de bunları yok mu edeceksiniz. Ses kaydında üst düzey asker açıkça ‘Ben kesmeyi iyi bilirim’ diyor. Bunlar dünyayı enayi zannediyor, insanları enayi zannediyor. Bu millet enayi değil, hesabı sormasını bilir” ifadelerini kullanmıştı.

‘Enayinin kim olduğu ortaya çıktı’

Kılıçdaroğlu bu ifadeleri hatırlatarak, davanın devredilmesine ilişkin, “İstanbul’da yaşanan bir cinayetin kararını vermesi gereken mahkemenin itibarını Suudi Arabistan’a devrediyorsun. Egemenlik hakkını devrediyorsun. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde böyle bir rezalet görülmedi. ‘Enayi’ diyordu onlara. Şimdi enayinin kim olduğu ortaya çıktı. Ne için para için. Bahçeli’de buna evet diyor, nasıl milliyetçi anlamadım.” dedi.