Londra’daki altınları kim sattı?

İngiltere Merkez Bankası’nda tutulan diğer ülkelere ait altın varlıklarından 400 tonluk bölümün satılıp dövize çevrildiği ileri sürüldü. İşlemin alelacele şekilde piyasa fiyatının altında gerçekleştiğinin iddia edilmesi dikkat çekti. Bloomberg’in Londra piyasasına hakim uzmanlara dayandırdığı habere göre, satışta adres belirtilmedi ancak bu çapta varlığın ancak bir merkez bankası tarafından elden çıkarılabileceği belirtildi. Milyar dolarlık muamma soru işaretlerine yol açtı.

Karar Gazete’nin habereine göre;İngiltere Merkez Bankası’nda depolanan altın iddialara göre, ismi verilmeyen bir merkez bankası tarafından dolara çevrildi. Yapılan işlemin piyasa fiyatının 1 dolar altında gerçekleştiği paylaşılırken, kaynaklar bunun ancak bir merkez bankasına yapılacağını söyledi. İngiliz kaynaklar bu tablonun sadece ABD doları veya diğer para birimlerini yükseltmek için önemli miktarda rezerv satması sonrasında oluşabileceğini kaydetti.

Pandemiyle birlikte başlayan ekonomik daralma tüm dünyayı etkisi altına aldı. Özellikle bu süreçte faiz, enflasyon ve kur sarmalı gelişmekte olan birçok ülke ekonomisine negatif etki yaratırken, Türkiye de bundan etkilenen ülkeler arasına girdi. Bunun üzerine bir de Rusya-Ukrayna gerilimi eklenince enerji ve gıda krizi baş gösterdi. Tüm dünyada enflasyonu sert vuran savaş çanlarına ülkeler tek tek önlem almaya çalışıyor. Yüksek enflasyonla birlikte paralarını korumak isteyen ülkeler faiz artışlarını mubah görürken, Türkiye tam tersi reaksiyon göstererek kuru yeniden zirveye enflasyonu da yükselişe doğru çevirdi. İddialara göre, yaşanan kur artışına Merkez Bankası döviz satışıyla müdahale ederken, eksilen rezervler de yeniden gündem konusu oldu. Dünyada birçok Merkez Bankası bu girişimi yaptığı düşünülürken, Londra’da yapılan altın satışı da dünya ekonomi gündeminin en önemli konuları arasına girdi. Önceki gün Merkez Bankaları kasalarındaki altın, Londra kriterinin 1 dolar altında işlem gördü. Bloomberg’in haberine göre, İngiltere Merkez Bankası’nda depolanan altınların ismi verilmeyen bir merkez bankası tarafından dolara çevrildiği bunun üzerine merkez bankalarının varlıkların bir kısmını kaybedeceği kaydedildi. Alışılmışın dışında bir fiyattan işlem gören altın borsasında düşük fiyattan işlem yapıldığı kaydedildi. Habere göre, İngiltere Merkez Bankası’nın kasalarında, dünyanın en büyük altın stokları yer alıyor. Diğer merkez ve ticari bankalarının da emanet altını olan BOE’de 5 bin 676 ton külçe altın bulunuyor. Merkez bankaları tarafından tutulan altın, genellikle büyük kurumlar arasında ikili işlemlerde genellikle piyasa oranının birkaç senti içindeki fiyatlarla alınıp satılıyor.

BÖYLE BİR İNDİRİM ANCAK MERKEZ BANKASINA YAPILIR’

Habere göre, konuya yakın kaynaklar son günlerde BOE’den yapılan altın ticaretinde gösterge fiyatlarının altında satış olduğunu söylüyor. Yapılan işlemler ons başına gösterge fiyatların bir dolar altında işlem yapıldığı paylaşılanlar arasında. Kaynaklardan biri böyle büyük bir indirimin anca merkez bankası gibi büyük bir kuruma yapılacağını söyledi. İddiaya göre bu işlem, büyük bir kurumun ABD doları veya diğer para birimlerini yükseltmek için önemli miktarda rezerv satması sonrasında oluştu. Dünya Altın Konseyi’nin son verilerine göre, merkez bankaları 2021’de altın varlıklarını yaklaşık 456 ton artırdı. Dikkate değer alıcılar arasında 2009’dan bu yana ilk alımını yapan Brezilya, Tayland ve İrlanda oldu.

KURUMLAR DOLAR TUTMAK İSTİYOR’

FED ve BOE gibi kurumlar agresif parasal sıkılaştırmaya hazırlanırken, finansal kurumlar daha fazla faiz getiren dolar tutmak istiyor. Habere göre, 2022’de satın alma yavaşlayabilir ve dolar, gelişmekte olan piyasa ülkelerinin para birimleri ve borçlanma maliyetleri üzerinde baskı oluşturarak yedi yılın en büyük yıllık artışını gerçekleştirme yolunda ilerliyor.

‘TÜRKİYE’NİN LONDRA’DA 450 TON REZERVİ VAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski doktoru ve 22. Dönem Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Turhan Çömez “450 ton Türk altın rezervinin İngiltere’de tutuluyor. Bunun 400 tonunun satılarak dolar alındığı ve dövizin frenlenmeye çalışıldığı, vatandaşların altınlarının bu nedenle finansal sisteme dahil edilmek istendiği konuşuluyor Londra’da” açıklamasını yaptı. İktisatçı Artunç Kocabalkan ise “Londra’da 25 milyar dolarlık altın satışını bir merkez bankası yapmış haberi doğruysa, beceriksizlik kelimesi yetersiz kalır” dedi. İddialara göre yabancı basında “TCMB fiili rezervleri bilançoda göründüğünden en az 25 milyar dolar daha kötü” paylaşımları da yapıldı.