Maliki: Ankara’nın Irak ve Kürdistan topraklarında gözü var

Fotoğraf;TRT Haber

Maliki, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nin topraklarına “göz koyduğunu savunarak “Türkiye, 2023’te Osmanlı Devleti topraklarının geri alınacağını söyledi ve orası da Musul oluyor. Musul, tüm Kürdistan’ı kapsıyor” ifadelerini kullandı.

Rudaw’ın aktardığına göre;

Irak Eski Başbakanı ve Irak Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri Maliki, Al-Ahad TV’ye verdiği röportajında Kürdistan Bölgesi, Irak ve bölgedeki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maliki, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla başlattığı operasyonu değerlendirdi.

“Orası Musul oluyor; Musul, tüm Kürdistan’ı kapsıyor”

Türkiye’nin sınırlarını belirleyen ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık eleştirdiği Lozan Anlaşması’na değinen Maliki, Türkiye’nin Musul ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik ‘hırsları’ olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, 2023’te Osmanlı Devleti topraklarının geri alınacağını söyledi ve orası da Musul oluyor. Musul, tüm Kürdistan’ı kapsıyor”

Erdoğan’ın geçtiğimiz sene yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin 2023’e “ekonomik, siyasi, askeri ve diplomatik olarak daha güçlü, daha bağımsız ve daha refah gireceğini” söylediği hatırlatmasında bulunan Maliki, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak topraklarını tekrar kontrol etmek istediğini öne sürdü.

Maliki, “2023’te Lozan Anlaşması sona eriyor ve onların da kastı tam olarak bu” dedi.

Tür Silahlı Kuvvetleri halihazırda Duhok’un Zaho ve Amedi ilçelerine bağlı kırsal alanda gerçekleştirdiği operasyon bölgelerinde pek çok noktada askeri üs ve kontrol noktaları kurmuş durumda.