Milli Eğitim Bakanı Özer şoförünü önce özel kalem müdürü daha sonra da Milli Eğitim Bakanlığı Şube müdürü olarak atadı

CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, makam şoförünü Bakan Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atayarak istisnai kadrodan memur yapmasına ilişkin soru önergesi verdi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şoförlüğünü yapan İlyas Öcal’ı önce “Bakan Özel Kalem Müdürlüğü” makamına istisnai kadro ile getirerek devlet memuru yaptı. İlyas Öcal, Özel Kalem Müdürlüğü kadrosunda birkaç gün görev yaptıktan sonra da “Milli Eğitim Bakanlığına Şube Müdürü” olarak atandı.

Kaya’nın aktardığına göre Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türk musiki sanatçısı Aylin Şengün Taşçı’yı Milli Eğitim Bakan müşaviri ve başdanışmanı; kız kardeşi Jale Şengün’ü de Bakan danışmanı olarak atadı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer;  Bakan Yardımcılığı döneminde de, Zonguldak’ta rektör olarak görev yaptığı dönemdeki ekibini, Milli Eğitim Bakanlığında genel müdür, daire başkanı ve müşavir olarak atamıştı. 

Kaya bu atamalara tepki göstererek, “Eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerimiz beklerken, yapılan atamalar kamuoyunda büyük tepki çekmiştir. Konuyu CİMER’e ve TBMM Başkanlığına verdiğim soru önergesiyle Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sorarak Meclis’in gündemine taşıdım.” dedi.

CHP Milletvekili Yıldırım Kaya Yıldırım Kaya’nın soru önergesi şu şekilde:

Çeşitli Basın yayın organlarında yer alan haberlerde; şoförlüğünüzü yapan İlyas Öcal’ı Bakan “Özel Kalem Müdürlüğü” makamına istisnai kadro ile devlet memuru yaptığınız; Özel Kalem Müdürlüğü kadrosunda birkaç gün görev yaptıktan sonra da “Milli Eğitim Bakanlığına Şube Müdürü” olarak atadığınız iddia edilmektedir.

Türk musiki sanatçısı Aylin Şengün Taşçı’yı Milli Eğitim Bakan müşaviri ve başdanışmanı; kız kardeşi Jale Şengün’ü de Bakan danışmanı olarak atadığınız da iddialar arasında yer almaktadır.

Eğitim fakültesi mezunu öğretmenler beklerken, yapılan atamalar kamuoyunda büyük tepki çekmiştir.

Bu bilgiler kapsamında;

1.Şoförlüğünüzü yapan İlyas Öcal’ı önce Özel Kalem Müdürü, sonra da Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlüğüne atadığınız iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise hangi liyakat esasları dikkate alarak atamayı yaptınız?

2.İki kız kardeş olan Türk musiki sanatçısı Aylin Şengün Taşçı’yı Milli Eğitim Bakan müşaviri ve başdanışmanı; Jale Şengün’ü de Bakan danışmanı olarak atadığınız iddialar doğru mudur? Doğru ise hangi liyakat esaslarına göre bu atamalar yapılmıştır?

3.Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen açığı ne kadardır?

4.Öğretmen atama takvimi ne zaman açıklanacak? Kaç öğretmen ataması yapılacak?