Mimarlar Odası’ndan Atatürk Havalimanı’na yapılacak olan Millet Bahçesi projesinin iptali için dava

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Atatürk Havalimanı’na yapılacak olan Millet Bahçesi projesinin iptali için dava açtığını duyurdu.

Atatürk Havalimanı’na yapılacak olan Millet Bahçesi projesinin iptal edilmesi için dava açtığını duyuran TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mahkemeden davalı Toplu Konut İdaresi’nin savunması dahi alınmadan yürütmeyi durdurmasını talep etti.

İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne sunulan dava dilekçesinde Millet Bahçesi projesinin 2 milyar 127 milyon 978 bin liraya Yapı ve Yapı İnşaat isimli şirkete ihale edildiği hatırlatılırken projenin iptal edilmemesi halinde telafisi  mümkün olmayan zararların doğacağına işaret edildi.

Ne olmuştu?

2019’da seferlere kapatılan Atatürk Havalimanı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı Etkinliğinde” konuşarak Atatürk Havalimanı’nın heba olmasına izin vermeyeceklerini ve 2023 sonrasında tekrardan aktif hale getireceklerini söylemişti.

İmamoğlu’nun bu sözlerine Nisan ayında yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Havalimanı ile ilgili meselenin kapandığını ve oranın kuzey-güney pistine Millet Bahçesi’nin inşa edileceğini ifade etmişti.

Bu gelişmeler üzerine konuyu köşesine taşıyan Sözcü yazarı Çiğdem Toker, TOKİ’nin Millet Bahçesi ihalesini 29 Nisan’da yaptığını ve ihaleyi 2 milyar 127 milyon 978 bin TL teklifini veren Yapı ve Yapı İnşaat’ına verdiğini yazmıştı.

Sendika.Org