Muhalefetin kararsızlığı,saray’ın keyfi

MUHALEFETİN KARARSIZLIĞI,SARAY’ın KEYFİ

Konda Araştırmanın sahibi Bekir Ağırdır da söylemiş,’’Niçin bir araya geliyor olduklarını topluma hala anlatabilmiş değiller”diye.

Sizi bilmiyorum ama son günlerde benim de kamuoyunda edindiğim izlenim bu yönde. Derler ya, çok gezmeyle Çelebi olunmaz, diye. Altı lider her gün toplansa ne çıkar sokaktaki garibanı, geçinemeyen emekliyi, umutsuzu heyecanlandırmadığı sürece.

Farkındaysanız Erdoğan muhalefete yakın kamuoyu araştırma şirketlerinin adrese teslim anketlerini hiç tınmıyor bile. Ne de olsa biliyor, Türkiye’de seçimlerin havası Temmuz’da boran olur, kar olur, adam ne yapar eder kazanır.

Muhalefetin bu fantastik gezi rehberini gözden geçirmesi farz oldu. Yumurta kapıya geldiğinde atı alan yine Üsküdar’ı geçecek ve biz yine elimizdeki topal merkeple kalacağız. Klişe sözle, bizden söylemesi..

SEÇİMDE SONUÇ ALGORİTMALARI

Şunu peşinen ortaya dökelim; Bu muhalefet yirmi yıldan beri iktidarda olan ve ülkeyi tarihin en büyük ekonomik krizine sokmuş Erdoğan’ın karşısında hala ikinci tur hesabı yapıyorsa, dükkânı şimdiden kapatsın gitsin. Bu ikinci tur söylemi bile yurttaşın umudunu tüketmeye yeter, Saray’ın keyfine keyif katar.

Erdoğan’ın en büyük çabası, kendisini yirmi yıldır destekleyen Kürtlerin bu defa çok kızdıkları için muhalefete gidecek oylarını sistem dışına atmak. Bu hesabı Devlet Bahçeli bile yapıyor ama Kılıçdaroğlu, Akşener ve bir de Cemal Enginyurt yapamıyor.

İLKOKUL DÜZEYİNDE BASİT BİR MATEMATİK HESABI

-Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu veya Ekrem İmamoğlu aday olursa HDP bağrına taş basar aday göstermez, Erdoğan birinci turda kaybeder.

-Birinci turda Akşener veya Mansur Yavaş aday olur,HDP aday çıkarır, seçim ikinci tura kalır. Erdoğan ikinci turda seferberlik ilan eder, devlet muhalefete çöker ve O at’ın izini Üsküdar sırtlarında ararlar.NOKTA!

 

Kazım Aldoğan
Kazım Aldoğan (Tümü)