Çanakkale Köprüsü

1915 Çanakkale Köprüsü bitirildi ve araç trafiğine açıldı. Resimlerden gördüğüm kadarı ile gerçekten muhteşem bir eser .Yapımında emeği geçen işçilere ,mühendislere ve tüm emekçilere teşekkürler.

Eski Türkiye’de yol, köprü yapan devletimiz yolu kullanan ve köprüyü geçen vatandaşından herhangi bir ücret almazdı. Vatandaş vergi ödüyor bende yol,köprü,hastane yapıyorum derdi.

Yoldan ve köprüden geçen vatandaştan para alma işi Turgut ÖZAL ile başladı. Özal’ın başbakanlığı döneminde yapılmaya başlanan otoyolları kullanan vatandaşlar oto yol girişlerindeki gişe memurlarına ücret öderler sonra yolu kullanırlardı.

Ben Karayollarından emekli olduğum için bilirim Karayollarındaki memurların bir çoğu gişe memuru olmak için torpil arardı çünkü gişe memurlarının çoğu (İÇLERİNDE NAMUSLU OLANLAR HARİÇ) kamyonu otomobil olarak gösterir arada ki farkı cebe atardı.Herkesin bildiği bu duruma devlet de sesiz kalırdı çünkü bugün öve öve bitiremedikleri ÖZAL ‘BENİM MEMURUM İŞİNİ BİLİR’ derdi.

Eğer siz otoyollarını değil de eski yolu kullanmayı tercih ederseniz gideceğiniz yere hiç bir ücret ödemeden gidebildiniz dolasıyla vatandaş çok tepki göstermezdi ve otoyol ücretleri de o günkü şartlara göre çok ucuzdu.

Zaman geçip de vatandaşı soymakta Özal’ın ruhuna rahmet okutacak olanlar iktidara gelince öyle bir uygulama başlattılar ki Özal’a ne kadar haksızlık ettiğimizi anladık.

Şimdikiler sadece yoldan ya da köprüden geçenlerden değil geçmeyenlerden de para alıyorlar. Ben şimdi oturmuş bu yazıyı yazarken o köprüyü yapan firmaya para ödüyorum. Eğer dün o köprüden 45 bin araç geçmezse eksik kalan parayı şimdi siz bu yazıyı okurken sizin cebinizden aldılar.

Kesenize bereket olsun.

Deli Dumrul hikayesini bilirsiniz yaptırdığı kuru çay üzerinde ki köprüden geçenden 33 akçe, geçmeyenden 45 akçe, ödemeyene dayak.

REİS geçiş ücreti için 200 liracık demiş. CIK yani önemli bir para değil demiş

2008 de tedavüle ilk çıktığında 200 lira ile 500 ekmek alabiliyormuşuz .Bugün sadece 80 ekmek alabiliyoruz.

2008 ‘de 200 TL’ye 500 ekmek veren fırıncı para kazanırken ,bugün 200 TL’ye 80 ekmek veren fırıncı iflas edeceğim diye korkuyor.

İlk çıktığında 163 dolar alabildiğimiz 200 Liracık ile bugün 14 dolar alamıyoruz.

Dolar karşısında eriyip yerlerde sürünen paramız bu halde iken dolar düştü diye Malatya da bazı gerzekler dolar yerlerde sürünüyor diye halay çekerken, Adıyaman da muhtarlar doların sahtesi ile burunların silip şov yapabildiler.

Zeka seviyemiz bu halde.

SİZİN ANLAYACAĞINIZ ZEKAMIZ TÜRK PARASINDAN DAHA FAZLA DEĞER KAYBETMİŞ.

Ülkemizin milyar dolarlarla alamayacağınız tüm kıymetli varlıkların sattınız. Tüm kurumlarımızı özelleştirdiniz. Dünyanın en çok vergisini bizler ödüyoruz.

Toplanan bu kadar vergi ile özelleştirerek satılan malların parası var iken hala yolu, köprüyü, hastaneyi dolar bazında müteahhitlere yaptırıyorsanız eğer bizim paralar nerede diye soracak bir toplumsal zekaya sahip miyiz emin değilim.

Tek ricam Çanakkale taraflarında yaşayan vatandaşların işleri olmasa bile arada bir köprüden geçip bizlerin yüklerini hafifletmeleri….

KÖPRÜMÜZ HAYIRLI OLSUN….