Necati Doğru: Kaç milyon ton sabır Man Adası rezaletini unutturur?

Sözcü gazetesi yazarı Necati Doğru, Man Adası davalarının Yargıtay tarafından bozulmasına ilişkin olarak, “Kaç milyon ton sabır Man Adası rezaletini unutturur?” diye sordu.

Doğru yazısında, “En son Yargıtay üst mahkemesinin 4. Hukuk Dairesi de, Kılıçdaroğlu’nu halkı aydınlattığı için haklı buldu. Cumhurbaşkanı tarafı; “dolarlar uydurma, dekontlar sahte” diye tutturdukları için rezaletin içine gömüldüler. Oysa Cumhurbaşkanı tarafı şu soruların cevabını halka verebilselerdi:Soru 1: Bu aile boyu 15 milyon dolar yurt dışında nasıl kazanıldı? Soru 2: Bu kazancın vergisi ödendi mi? Vergisi ödendiyse MAN Adası’nda şirket ilişkisi kurmaya neden ihtiyaç duyuldu? Soru 3: 15 milyon dolar kazancın vergisi ödendiyse nerede ödendi? Soru 4: Enişte, dünür, kardeş ve oğul MAN Adası’nda tabela şirket ile para alış verişini hangi ticari amaç gözeterek kurdular? 15 milyon dolar yurt dışında kazanıldıysa ne alındı, ne satıldı, kaça alındı, kaça satıldı, ticari başarı nedir? Soru 5: 15 milyon doların kazanılması sırasında bir “kara para aklama girişimi” oldu mu? Türkiye’de sık sık ilan edilen “Varlık Barışı” adlı yurt dışında tutulan dolarların Türkiye’ye getirilerek hiçbir vergi incelemesine konu yapılmadan temizlenip aklanmasında bu Man adası dolarları da faydalandı mı?” ifadesini kullandı.

Doğru şunları kaydetti:

Özetle: Cumhurbaşkanlığı tarafı bu sorulara cevaplar verebilir, halkı gerçek bilgiyle aydınlatır, vicdanları ikna edebilirdi. Yapmadı. Cumhurbaşkanı şimdi bu büyük rezaletin hesabını nasıl verecek? Halktan sabır istiyor. Kaç milyon ton sabır Man Adası rezaletini unutturur?”