Ordu’da orman ve tarım arazisi kalmayacak

Kaynak;sendika.org

Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın ayrıştırması yapan Altıntepe Madencilik kapasite artırımı için ÇED başvurusu yaptı.

Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın ayrıştırması yapan Altıntepe Madencilik kapasite artırımı için ÇED başvurusu yaptı. ÇED başvurusu için İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 27 Nisan 2022 tarihinde yapılacak. Şirketin başvurduğu alanın miktarı ise 393,54 hektar. Yani mevcut alandan daha büyük bir alan kadar genişleme talep ediyor.

Ordu Çevre Derneği, konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Bu alanda da siyanür kullanıldığında artık önce Fatsa ve Ünye sonra da çevre ilçeler ve deniz kullanılmaz hale gelir. Biliyoruz ki, maden sahaları yalnızca buralar değil. Ünye, Aybastı, Korgan, Kumru, Akkuş, Gürgentepe, Ulubey, Kabadüz, Altınordu, Gölköy, Mesudiye ilçelerindeki alanlar da eklendiğinde Ordu’da orman ve tarım arazisi kalmayacak.

Maden olsun, HES ya da taş ocağı olsun herkes kendi toprağını korumaya çalışıyordu. Artık bu süreç tamamlandı. Fatsalı, Ünye’ye; Ulubeyli, Fatsa’ya; Korganlı, Ünye’ye sahip çıkmalı, birlikte hareket etmeli ki başarılı olunsun. Bizim köy de yok diye talan edilen yerlerdeki halkı yalnız bırakanlar yarın kendi toprakları talan edilişiyle karşı karşıya kalabilir. Zaman birlikteliği büyütme zamanı.