Orhan Bursalı:Soyer bisikletiyle her gün 12 dakikada görevine gidiyor

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı bugünkü köşesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Bursalı’nın Tunç Soyer ile ilgili yazısının bölümü şöyle;

TUNÇ SOYER İLE SOHBET

Akşam bir arada yemek yendi, fotoğraflar çekildi. Yemeğe katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile güncel siyasi konular ve İzmir üzerine sohbet olanağı bulduk.

Soyer, bisikletiyle 12 dakikada her gün görevine gidiyor.

Zaman yetmiyor, diyor. O kadar çok yapacak iş var, eğer hayatını, günlük ritmini çok disiplinli düzenlemezsen, akıp gidiyor zaman ve peşinden koşturuyorsun diyor.

Çok iyi anlıyorum, çoğumuzun temel derdi.

Uykusunu 8 saatten 6 saate düşürmüş. Bu disiplin asker babasından. O zaman şikâyetçi olduğu baba disiplininin şimdi yararını gördüğünü söylüyor.

EMPATİ VE DEMOKRASİ

Size yöneltilen eleştiriler nedir soruma, “Elimi masaya vurmamı isteyenler çok” diyor. Liderlik kültü bizde ataerkil bir miras ve özellikle yöneticiden çok talep ediliyor! Demokratik geleneklerin henüz oturmadığı bir toplumsal yapı Tunç Soyer, empati etmeyi demokratik yönetim anlayışının başına oturtmuş.

Empati demokratik bir davranıştır. Karşındaki kişinin, hem kendin hem ortadaki konu vb. hakkında ne düşündüğünü anlamanın en iyi yoludur. Bu çözüm üretir, diyor. Demokratik paylaşımın kapılarını açar. Hem demokrasiyi içerir hem de paylaşımı.. Soyer, İzmir’in sorunlarını demokratik kooperatifçilikle çözme politikalarından örnekler veriyor. Ulaşım, kentsel dönüşüm, üretim…

Orhan Bursalı’nın yazısı