Otogarlar boş kaldı;3 kişilik ailenin yol masrafı 5 bin liraya çıktı

Mustafa Yıldırım, Ramazan bayramına sayılı günler kala otogarda beklenen seviyede yoğunluğun olmadığını belirterek, “Bilet fiyatlarındaki artış yüzde 80’leri buldu.” dedi. “Önceden kalabalıktan otogara giremiyorduk şimdi kimse yok.” diyen otobüs şoförü Hakan Utku ise, “400 lira bir bilet. 3-4 kişilik bir aile gidip gelse en az 5 bin lira gidiş geliş yol parası olacak” ifadelerini kullandı.

Ramazan bayramına sayılı günler kala zamlanan bilet fiyatları nedeniyle trene ve uçağa olan yoğun ilgi arttı. Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, otogarda yoğunluğun olmadığını belirterek, “Beklentimizin yüzde 50’sini bulmuş durumdayız. Tatil uzatılsaydı bugün sayılar yüzde 20-30 daha fazla olabilirdi diye düşünüyorum.” açıklamasında bulundu. Yıldırım, bilet fiyatlarındaki artışın yüzde 80’i bulduğunu belirtti.

Otobüs şoförü Hakan Utku ise, “400 lira bir bilet. 3-4 kişilik bir aile gidip gelse en az 5 bin lira gidiş geliş yol parası olacak” ifadelerini kullandı.

OTOBÜS SAYISI 2 BİN 500 OLMASI GEREKİRKEN BİN 300

Otogarda bugün çıkış yapması gereken otobüs sayısının 2 bin 500 olması gerektiğini dile getiren Yıldırım, “Çıkması gereken otobüs sayısı 2 bin 500 ancak bin 100 otobüs çıkıyor. Bugün bin 300’lere çıktığı söyleniyor. Tatilin bölünmesinden dolayı insanlar ‘bu kadar para vereceğim, gideceğim, 3 gün sonra geri geleceğim’ diye gitmeyenler de oldu. Tam salgından kurtulduk, pandemi etkisini azalttı, ağır bir kıştan çıktık. Herkeste tatil arzusu olacak diye beklerken normal günleri ancak yaşayabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

BİLET FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 80’İ BULDU

Yıldırım, “Otogarda beklenen yoğunluk yok. Beklentimizin yüzde 50’sini bulmuş durumdayız. Tatil uzatılsaydı bugün sayılar yüzde 20-30 daha fazla olabilirdi diye düşünüyorum, çünkü masraf çok, süre kısa. Bilet fiyatlarındaki artış yüzde 80’leri buldu. Bize ÖTV, köprü-otoyol indirimi yapsınlar biz de bunu vatandaşa yansıtalım. Vatandaşın satın alma gücünü aşmayalım, bize daha çok yolcu lazım, daha çok para lazım değil” dedi.

Kaynak;Karar Gazetesi