Pakistanlı kız kardeşler eşlerinin İspanya’ya göç etmesini istemeyince katledildiler

İspanya’da yaşayan Pakistanlı iki kız kardeş, zorla evlendirildikleri kuzenlerinin Avrupa’ya göç etmesine yardım etmek istemedi.

İspanya’da yaşayan Pakistan kökenli iki kız kardeşin, eşlerinin Avrupa ülkesine göç etmesine yardım etmedikleri için amcaları tarafından işkence görüp vurularak öldürüldüğü iddia edildi.

ZORLA KUZENLERİYLE EVLENDİRİLDİLER

İddiaya göre, 21 yaşındaki Urooj Abbas ve 23 yaşındaki Anisa Abbas bir yıldan uzun süre önce zorla kuzenleriyle evlendirildi lakin İspanya’ya göç etmeleri için eşlerine vize alamadı.

IndyTurk’un Geo News’ten aktardığına göre; Urooj ve Anisa evliliklerinden memnun değildi. Kardeşler, İspanya’da başkalarıyla evlenmek için eşlerinden boşanmak istiyordu.

PAKİSTAN’A GELDİKTEN BİR GÜN SONRA ÖLDÜRÜLDÜLER

Kız kardeşler 19 Mayıs’ta Pakistan’ın kuzeydoğusundaki Gucrat bölgesine geri çağrıldı ve bir gün sonra vurularak öldürüldü.

Gucrat Emniyeti sözcüsü Nauman Hassan “Aile onları birkaç günlüğüne Pakistan’a gelmeye ikna etmek için bir hikaye hazırlamış” dedi.

Haberlere göre, kız kardeşler eşlerinin İspanya’ya göç etmesini sağlayacak belgeleri imzalamayı reddedip bunun yerine boşanmayı talep edince aile üyeleriyle tartışma çıkmış.

ANNE ÇOCUKLARINI KORUMAYA ÇALIŞTI

Polis, kurbanların annesi Azra Bibi’nin kızlarını korumaya çalıştığını lakin ayrı bir odaya kilitlendiğini söyledi.

Aralarında iki erkek kardeş ve kadınlardan birinin kayınpederi de olan bir amcanın da bulunduğu 6 kişi Pencap polisi tarafından tutuklandı.

Gucrat bölge polisi Ataur Rehman, kurbanların erkek kardeşlerine, bir amcasına, eşlerine, bir kuzenlerine ve iki kayınpederine cinayetten yasal suçlama yöneltildiğini söyledi.

Cinayetten yargılanacak kimliği belirsiz iki şüpheli ve bir akrabaysa henüz yakalanamadı.

SOSYAL MEDYA FENOMENİ KARDEŞİNİ ÖLDÜREN ERKEK İSLAM HUKUKU UYARINCA AFFEDİLDİ

Pakistan’da kadınlar genellikle zorla evlendiriliyor ve bu uygulamaya karşı görüşlerini ifade ettikleri veya boyun eğmeyi reddettikleri için erkek aile üyeleri tarafından öldürülebiliyor.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu’na göre, 2021’de Pakistan’da 450’den fazla “namus” cinayeti kaydedildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü gerçek sayının her yıl bine yakın olduğunu tahmin ediyor.

Kadınların güçlendirilmesi konusundaki ilerici görüşleriyle tanınan Pakistanlı sosyal medya fenomeni Kandil Beluç, 2016’da aileyi “lekelediği” için erkek kardeşi tarafından boğularak öldürülmüştü.

Kardeşi Muhammed Waseem, Beluç’un ölümünden hiç pişmanlık duymadığını ve bu yıl şubatta İslam hukuku uyarınca affedildiğini söyledi.