Peker neden yeniden ses verdi?

T24 yazarı Tolga Şadan,son günlerde yeniden sosyal medyada boy gösteren suç örgütü lideri Sedat Peker’in neden ortaya çıktığını kaleme aldı.

Tolga Şardan’ın yazısı şöyle:

Kendisine yapılan “kaç” uyarısı sonrasında Türkiye’den kaçarak Birleşik Arap Emirlikleri’nde “zorunlu ikâmet” eden organize suç örgütü hükümlüsü Sedat Peker, uzun süren yokluğundan sonra geçen hafta yeniden sosyal medyada görüntü verdi.

Türkiye’yi terk ettikten sonra önce Balkanlar’a, oradan Fas’a ve son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) geçen Peker, buradan geçen yıl yayımladığı video yayınlarıyla iktidarı, siyasetçileri, iş dünyasını, adliye ve emniyet birimlerini hedef alan açıklamalarıyla epeyce gündem yarattı.

Peker’in gerek video yayınları, gerekse sosyal medya paylaşımlarındaki en önemli hedefi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu. Soylu, katıldığı birkaç televizyon programında vaziyeti kurtarmaya çalıştı. Ancak baktı ki, kurtarmaktan ziyade durum daha vahim boyutlara gidiyor, Meclis’teki bütçe görüşmeleri dışında hiçbir ortamda konuşmadı. Yok hükmünde gelişmeleri idare etmeye çabaladı.

Herhangi bir İçişleri Bakanı hakkında konuşulması ve yazılması bile şık olmayan tanımlamaları Soylu için kullanmaktan çekinmeyen Peker, geçen yaz sonu itibarıyla sessizliğe büründü.

Bu arada hatırlatayım; Peker’in iddialarıyla ilgili ne adli ne de idari soruşturma açılmadı. Bu konulardan sorumlu herkes, – soruşturmalarda daha önemli boyutların ortaya çıkmasından duyulan endişe nedeniyle olmalı – kulağının üzerine yatmayı tercih etti. Sadece bir adli soruşturma başlatıldı. O da Soylu’nun 10 bin dolar aldığını iddia ettiği siyasetçi konusunda. Bu soruşturmanın da akıbeti meçhul şimdilik.

Hem fiziki hem dijital tecrit

Sonrasında dolaylı kanallar üzerinden bilgilendirme yapmayı tercih etti. Bu tercihin sebebi Türkiye’nin BAE nezdindeki diplomatik girişimiydi kuşkusuz. Türkiye, hakkında yakalama kararı çıkardığı Peker’in kontrol altında tutulması BAE yönetimine ilettikten sonra Peker ailesiyle birlikte denetim altına alındı. İkamet koşulu yüzünden dolaylı ve doğrudan verdiği mesajlar sonlandı.

Böylece Peker, geçen sonbahardan itibaren dijital ve fiziki tecride alındı. Sadece avukatı aracılığıyla Türkiye kamuoyuna zaman zaman mesajlar verdi.

Suç örgütü liderinin durumuyla ilgili Türkiye ile BAE arasındaki durumu geçen şubatta Büyüteç’te aktarmıştım.

Türkiye’nin Peker’e yönelik stratejisi “Ben isteyim, sen verme ama başka bir yere de gönderme!” oldu.

Yeniden ses vermenin gerekçesi

Bu strateji geçen haftaya kadar gayet iyi işledi.

Ancak Peker nisanın son günlerinde dolaylı da olsa bir kez daha “ben buradayım” mesajını verdi.