Pilot kurallara uymayan Emniyet Genel Müdürü ve komutanı uçağa almadı

AnadoluJet pilotu, kurallara uygun bir şekilde uçağa binmeyen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş’ı kapıdan geri gönderdi.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş geçtiğimiz pazar günü Elazığ- Ankara seferini yapacak olan AnadoluJet’e ait uçağa binmek üzere Diyarbakır’dan Elazığ Havalimanı’na helikopterle indi. Çetin ve Aktaş’ın helikopterden iner inmez korumalarıyla birlikte direkt uçağa geçti.

‘Güvenlik kontrolünden geçmeden uçağa binilemez’

Halktv’nin haberine göreİAprona helikopterle indikten sonra güvenlik kontrolünden geçmeden direkt olarak uçağa binmek isteyen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş’ı fark eden pilot, görevlilere uluslararası uçuş kuralları gereği güvenlik kontrolünden geçmeyen yolcuların uçağa alınamayacağını hatırlatarak gelen yolcuların bu şekilde uyarılması talimatını verdi.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin ve Emniyet Genel Müdürü Aktaş’ı uçak kapısında karşılayan görevliler, “Uçağa bu şekilde binmenize izin veremeyiz. Uluslararası uçuş kuralları gereği VIP ya da yolcu salonundan geçerek güvenlik kontrolünden geçmeniz gerekiyor, bu şekilde uçağa binmeniz durumunda uçağın havalanması imkansız. Bu nedenle, güvenlik kontrolünden geçtikten sonra sizi uçağa alabiliriz” sözlerini iletti.

‘İtirazda bulunmadılar’

Görevlilerin uluslararası uçuş yönetmeliği gereğince gerekli uyarıyı yapmasının ardından Jandarma Genel Komutanı ile Emniyet Genel Müdürü kuralları hatırlattıkları için çalışanlara teşekkür etti. Ardından gerekli güvenlik kontrolünden geçmek üzere uçak kapısından dönen Çetin ve Aktaş VIP salonuna geçti.

‘Uçak güvenlik kontrolünün bitmesini beklemedi’

Pilot, uçuş saatinin 20 dakika gecikmesi sebebiyle kapıları kapatarak uçuş emri aldı. AnadoluJet’e ait uçak, Çetin ve Aktaş’ı beklemeden Ankara uçuşunu gerçekleştirdi. Elazığ’dan Ankara’ya direkt uçamayan Jandarma Genel komutanı ile Emniyet Genel Müdürünün gece saatlerde başka bir uçak ile başkente ulaştı.

Erol: Gecikme olsun, uçağa binebilsinler diye yürüdüm

O sırada aynı uçakta bulanan CHP Elazığ milletvekili Gürsel Erol da olayı doğrulayarak Çetin ve Aktaş’ın uçak kapısında geri gönderildiğini ifade etti. Erol, iki ismin de görevlilere hiçbir itirazda bulunmadıklarını sözlerine ekledi. Uçakta bu olaya tanıklık eden Erol’un aktardıklarını havalimanı yetkilileri de doğruladı.

*AnadoluJet, Türk Hava Yolları’na (THY) bağlı faaliyet yürüten bir hava yolu şirketidir.

gursel.jpg