Pisti yıkmaktan neden vazgeçtiler?

Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek gündemden düşmeyen Atatürk Havalimanı pistinin yıkımına neden ara verildiğini yazdı;

‘Benim bildiğim Tayyip Erdoğan, öyle muhalefet itiraz etti diye bir işi yapmaktan vazgeçmez”

Atatürk Havalimanı’nın yıkımıyla ilgili tartışmalar tüm hızıyla sürerken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, en çok tartışma konusu olan pistlerin korunabileceğinin sinyalini verdi.

Bu bir geri adım mıdır dersiniz?

Benim bildiğim Tayyip Erdoğan, öyle muhalefet itiraz etti diye bir işi yapmaktan vazgeçmez. Tersine o işe dört elle sarılır ve daha da hızlı ve hırslı yapar.

Pistleri yıkmaktan vazgeçmeleri büyük ihtimalle ihaleyi alan yandaş şirketin talebidir. Zira, bir uçak pisti öyle kolay kırılacak bir beton parçası değildir. Pistler inşa edilirken uçakların sağlıklı inişi kalkışı için çok yoğun bir beton kullanılmaktadır. Yüzeyleri, yüksek hızla inen uçakların fren sürtünmesine özel bir şekilde yapılmıştır. Ortalama bir ticari uçak pisti en az 3 km uzunlukta, 16 şeritli bir otoyol genişliğinde ve 1 metre kalınlığında güçlendirilmiş betondan oluşuyor.

Şirketin mühendisleri ve mimarları, çok büyük maliyete ve zamana mal olacak “pistlerin yıkılması” işi yerine üzerine serilecek 15-20 cm’lik çimlendirilmiş toprak tabakayla hem estetik hem çok daha ekonomik sonuçlar elde edilebileceğine dikkat çekmiş olabilir.