Selahattin Demirtaş;Davutoğlu ile görüştükten sonra Yüksek ile Ankara’dan Kobani’ye geçtik.

Kobani Davası’nda tanık Kerem Gökalp dinlendi. Gökalp, tutuklu siyasetçileri Kandil’de görmediğini belirterek, eski DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’i ise tanımadığını söyledi.  Gökalp’in Yüksek’in Şengal’den Suriye’ye geçtiğine dair beyanlarına ilişkin Selahattin Demirtaş, Washington’dan apar topar dönüp, Ahmet Davutoğlu ile görüşmem ardından Kamuran Yüksek ile Ankara’dan Kobani’ye gittiklerini söyledi.

Gazete Karınca’da yer alan habere göre,

Duruşma tanık Kerem Gökalp’in yemin ettirilmesi ardından verdiği beyanlarla sürdü.  Kobani sürecine dair de Gökalp, 2009 yılı sonrası Ortadoğu’da gelişen Arap Baharı’nın ülkelere yansımalarına değindi. Kobani sürecinde örgütün üst düzey yönetiminden bir ekibin Suriye’ye gönderildiğini öne süren Gökalp,  Suriye’deki çatışma sürecine dair de konuştu.

‘Kamuran Yüksek’i görmüş değilim’

Tanık Gökalp, Kamuran Yüksek’i fiziken hiç görmediğini belirterek, “Kamuran Yüksek’i görmüş değilim. Örgütte gördüğüm kişiler bana görüntüde parmakla gösterdiler” dedi.

Kobani eylemlerinin çıkışını 2009 yılındaki Ortadoğu’daki gelişmelerden bağımsız olmadığını ileri süren itirafçı Gökalp, “Musul’da yaşanan gelişmelerdi. Bunlardan bağımsız, kopuk dersek, 14 yıllık tecrübe ile eksik bir tanım olur. Buna benzer çok farklı olaylar gelişebilir. Kobani’de çağrı yapan, çağrıya karşılık verenin sokakta meydanda alanda içine girdiği durumun arkasında çok farklı nedenler vardır. Düşüncesi, niyeti farklı olabilir. Oradaki gelişmeler karşısında tepki gösterdiğini söyleyebilir” diye konuştu.

Tanık Gökalp’e emniyet ifadesinin kendisine ait olup, olmadığı sorulması üzerine “Evet bana ait’ yanıtını verdi.

‘Bire bir kimseyi gördüğüm yok’

Ardından Gökalp, “Az önce ismini okuduklarınızda belirttim. Sahada aktif çalışma yürüten biri değildim. Urfa’da milletvekili olup aktif çalışan İbrahim Binici, İbrahim Ayhan’ı biliyorum. Kamuran Yüksek’i de anlattım. Ama bunun dışında bire bir gördüğüm kimse yok” dedi.

Mahkeme başkanının, “Kobani için yapılan açıklamayı örgüt mü yazdı? Açıklamayı yapan Selahattin Demirtaş mıydı?” sorusuna Gökalp, “Evet. Cümleleri ifadeleri Selahattin Demirtaş üretmiş olabilir. Ama Duran Kalkan gibi örgütün en üstünde yer alan isimler tarafından tartışılan kavramlardı. Legal siyasette meşruiyet zeminine dayanacak kim varsa o yapar açıklamayı. Böyle bir açıklamanın sözlerini Selahattin Demirtaş yazmış olabilir ama talimatı örgüt tarafından Kamuran Yüksek bilgilendirmesiyle yapıldı” yanıtını verdi.

Mahkeme başkanının, “2014 yılında KCK TM sözcüleri kimler?” sorusuna Gökalp, “Bager ya da Baver vardı. Onlardan sonra Abbas diye biri vardı. Onlarla birlikte miydi bilmiyorum. Mazhar vardı ve Soro diye biri vardı” dedi