Soma’da dinmeyen acı 8. yılında!

Soma Maden Katliamının üzerinden 8 yıl geçti. Soma’ya adalet gelmezken, Soma için adalet isteyen avukatlar Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı cezaevine konuldu.

Bundan 8 yıl önce Türkiye’nin en büyük maden facialarından biri olan, 301 madencinin yaşamını yitirmesiyle katliama dönüşen, Soma Katliamı’nın yıl dönümü.

13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin işlettiği maden ocağında çıkan yangın katliama dönüştü. 301 madenci hayatını kaybetti, 700 işçi ise yaralandı.

Katliamın ardından Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklar Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, Akın Çelik, İsmail Adalı, Ertan Ersoy, Memet Ali Günay Çelik, Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Hilmi Karakoç, Hüseyin Alkan, Mehmet Erez, Haluk Evinç, Fuat Ünal Aydın, Murat Bodur hakkında, “basit taksirle insan öldürme” ve “bilinçli taksirle insan öldürme” suçundan dava açıldı.

Aradan geçen süre içinde tutuklu sanıkların tamamı tahliye edilirken, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının gözü kulağı Anayasa Mahkemesi’nde çıkacak kararda. Ailelerin adalet arayışında onları yalnız bırakmayan avukatlardan Can Atalay ve Selçuk Kozağaçlı ise cezaevine konuldu.

Uzun yıllar süren dava sürecinde patronun ihmalleri ve katliamın göz göre göre geldiği mahkeme tutanaklarına, bilirkişi raporlarına da yansıdı. Ailelerin yüreği soğumamışken dava sonucunda patrona ve diğer sorumlulara ödül gibi cezalar verildi. Kamu görevlilerin yargılanması engellendi, madenci ailelerinin avukatı ise tutuklandı. Geriye ise gözü yaşlı aileler, kadınlar, babasız büyüyen çocuklar kaldı.

ERDOĞAN, ‘SORUMLU KİM?’ SORUSUNA ‘FITRAT’ DEMİŞTİ

Katliamın ardından Soma’ya giden dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bir gazeteci tarafından kendisine yöneltilen “Sorumluluk kime ait?” sorusuna, olay 2014’te yaşanmasına rağmen 1800’lü yıllarda meydana gelen madenci ölümlerini örnek göstererek yanıt vermişti. Erdoğan, “Bu ocakların bu noktada bu tür kazaları sürekli olan şeyler. Literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bunun yapısında fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok” demişti.

İŞÇİLER AKP MİTİNGLERİNE TAŞINDI

Dava sürecinde maden işçilerinin zorla AKP mitinglerine götürüldüğü de ortaya çıktı. Sanıklardan Ramazan Doğru, sorulan bir soru üzerine “2011’deki seçimlerden önce Tayyip Bey’in Manisa’da mitingi vardı. 2011’de yeni bir maden sahasının açılması için ihale talebimiz vardı. Bu süreçte, biz 3 bin işçiyle AK Parti’nin Manisa’da yaptığı mitinge katıldık” demişti.

Kaynak;Pirha