Son dakika:Asgari ücret ara zam oranı kesinleşti

Asgari ücrette ara zam formülü masada: Yüzde 31.71 kesinleşti.

KARAR’da yer alan habere göre;Temmuz ayıyla birlikte asgari ücrete düzenleme yapılıp yapılmayacağı tartışmaları sürerken, AK Parti’den konuyla ilgili üst üste açıklamalar geliyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, ücretle ilgili çalışmalar yapıldığını söylerken, Çalışma Bakanı Bilgin ise haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte yol haritasını belirleyeceklerini açıkladı.

Her yıl aralık ayında belirlenen asgari ücret için bu yıl emekli ve memurlara uygulanan temmuz zammı ile beraber ara zam yapılması gündemde. TÜİK’e göre 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31.71 oldu. Bu rakamla beraber emekli zammı için şimdiden yüzde 31.71 zam oranı kesinleşti. Yani bundan sonraki iki ayda enflasyon sıfır çıksa bile SSK ve Bağ-Kur emeklileri temmuzda bu rakamı maaşlarına yansımış bir şekilde görecek.

Merkez Bankası mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre mayıs enflasyon beklentisi yüzde 3.97 olurken, haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2.97 oldu. Bu rakamların gerçekleşmesi durumunda temmuz zammı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olacak. Mevcut durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse asgari ücret temmuz zammı ile birlikte 5.997,30 TL seviyesine yükselecek. Ancak temmuz zammı gerçekleşirse; aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur ve memur emeklilerine enflasyon farkının ödeneceğini, emeklilerin ise 6 aylık enflasyon oranında zam alacaklarını hatırlattı. Bilgin, haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte çalışmaya ilişkin yol haritasını belirleyeceklerini ifade etti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir de “Asgari ücretle ilgili çalışma yapılıyor” dedi.