“Struma” Olayında Hayatını Kaybedenler Anıldı

 İstanbul Valiliği, 1942’de yaşanan Struma hadisesinde hayatını kaybedenler için anma töreni düzenledi.

Sarayburnu’nda gerçekleştirilen anma törenine İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hasan Hüseyin Can, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Aksu, Yahudi Cemaati Hahambaşı Rav İsak Haleva, Başkonsoloslar, Türk Yahudi Cemaati temsilcileri ve ruhani liderler katıldı.

Anma töreninde katılımcılara hitaben Vali Yardımcısı Dr. Hasan Hüseyin Can ve Türk Yahudi Cemaatini temsilen Deniz Baler Saporta birer konuşma gerçekleştirdiler.

“Hayatlarını Kaybeden Masum İnsanların Aziz Hatırasını Saygıyla Yâd Ediyorum”

Vali Yardımcısı Dr. Can, “Bundan tam 80 yıl önce bugün Struma faciasında hayatlarını kaybeden 768 masum insanın aziz hatırasını saygıyla yâd ediyorum.” dedi.

Türk Kızılay’ı ve Türk Yahudi Toplumu’nun desteğine değinen Vali Yardımcısı Can, “İkinci Dünya Savaşı döneminin kısıtlı imkânları elverdiğince Türk Kızılay’ı ve Türk Yahudi Toplumu tarafından yiyecek yardımı ve sağlık hizmeti sağlanan Struma’daki mültecilerin kaderi bir kez daha Avrupa ülkelerinin insafına terkedilmişti.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizin zorda kalan milyonlarca kişiye kapılarını açtığına değinen Vali Yardımcısı Can, “Ülkemiz, tarih boyunca olduğu gibi bugün de savaş ve zulümden kaçan, ülkelerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca kişiye kapılarını açmış ve onlar için adeta güvenli bir liman olmuştur.” şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Can, “İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya’nın sizlere saygı ve taziyelerini iletiyorum. Hayatlarını kaybeden tüm Struma kurbanlarını saygıyla anıyorum. Yüz yıllardır bu topraklarda hoşgörü içinde bir arada yaşadığımız, acımıza ve sevgimize ortak olan Yahudi vatandaşlarımıza da taziyelerimi sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Struma Anmasını Her Sene Yapan Devletimize Teşekkür Ediyorum”

Türk Yahudi Cemaati Temsilcisi Saporta, “Struma anmasının her sene yapılmasının yolunu açan devletimize, Dışişleri Bakanlığımıza, Valimize teşekkür ediyorum. Dün ve bugün yurtlarını terk etmek zorunda kalan, çaresizlikten ölümü göze alan, bu zorlu yolculuklara çıkan ve hayatını kaybeden tüm kurbanların hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Struma faciasında hayatlarını kaybedenler için denize çelenk bırakılmasıyla anma töreni sona erdi.