Süleyman Soylu’nun 2018 yılından beri yanıt veremediği soru

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın vatandaşlık hakkı elde eden sığınmacıların sayısını öğrenmeye yönelik soru önergelerini yanıtlamadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre;;İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalsa da 2018’den bu yana milletvekillerinin sorularını yanıtsız bıraktığı ortaya çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Ekim 2018’de, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ile vatandaşlık hakkı elde eden sığınmacıların sayısını ve bu kişilerin adli olaylara karışma oranlarını sordu ancak hiçbir sorusuna yanıt alamadı. Soylu, 15 gün içinde yanıtlandırılması gereken önergeye 15 ay sonra, Ocak 2020’de, tek cümlelik yanıt verdi ve vatandaşlık işlemlerinin yönetmeliğe göre yapıldığını belirtmekle yetindi.

İKİNCİ KEZ SORDU

Bunun üzerine Karabat, bu durumun Meclis’in itibarını zedelediğini kaydederek, yeni önerge ile sorularını yineledi. Ancak Soylu, bu kez önergeye hiç yanıt vermedi. Karabat, 21 Nisan’da ise yeni bir önergeyi Meclis Başkanlığı’na sundu. Karabat, önergede, “2012’den bu yana Türkiye’ye gelen düzenli ya da düzensiz göçmen, mülteci ya da misafir statüsündeki bireylerden kaç kişiye vatandaşlık verildi” sorusunu yöneltti. Karabat, Türkiye’de doğum nedeniyle vatandaş olanların da sayısını sordu. Ancak Soylu, henüz önergeyi yanıtlamadı.