Sümela Manastırı ziyarete açılıyor

Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı’nda çalışmalar tamamlandı. Giriş kapısının üstünde tehlike yaratan 360 tonluk kaya kütlesinin 16 metrelik çelik kazıklarla yamaca sabitlenen Sümela Manastırı 6 yıl aradan sonra 1 Mayıs’tan itibaren kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan, Trabzon’un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı’nda 2016 yılının şubat ayında, restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi için başlatılan proje tamamlandı. Giriş kapısındaki 360 tonluk kaya çelik kazıklarla sabitlendi. Karşı yamaçtaki riskli parça ve bloklar patlatma yöntemiyle düşürülerek ıslah çalışması yapıldı. Manastır bu süreçte 3 kez sınırlı zaman diliminde kısmen ziyarete açıldı.

360 TONLUK KAYA SABİTLENDİ

1 Kasım 2021’de 4’üncü kez ziyarete kapatılan manastır girişinde tehlike oluşturan 360 tonluk kaya kütlesi, çelik ağ ile bohçalama yöntemiyle yerine sabitlendi. Ancak kaya blokunda süren risk nedeniyle yeni bir tedbirin alınması kararlaştırıldı. Bunun üzerine manastırın giriş kapısının üzerinde yer alan kaya bloğu, 16 metrelik çelik kazıklarla yamaca sabitlendi. Restorasyon, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılması ve güçlendirilmesi projesi tamamlanan manastır, 6 yıl aradan sonra tüm alanları ile 1 Mayıs’ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Kaynak;Karar Gzetesi