Süre uzatıldı;Dışarıdan altın ve döviz akışı devam edecek

AKP hükûmeti “Varlık Barışı” diye bilinen ve sadece 4 ayda 12 milyar dolar gelmesini sağlayan düzenlemede süreyi bu defa 31 Mart 2023 tarihine kadar uzattı.

Bavulla yurt dışından sorgusuz sualsiz ve vergisiz dolar getirme hakkı tanıyan Varlık Barışı’nın geçerlilik süresi 31 Haziran 2022 tarihinde sona eriyordu. Dün torba kanun teklifine eklenen bir madde ile süre 31 Mart 2023 tarihine kadar uzatıldı.

Kronos’ta yer alan habere göre;Kurumlar Vergisi Kanunu’na ilave edilen geçici 15’inci madde ile son müracaat tarihi 30 Haziran’da dolan ve herhangi bir vergi kesintisi yapılmayan önceki Varlık Barışı’ndan farklı olarak bu kez kademeli vergi getirildi.

30 EYLÜL’E KADAR SADECE YÜZDE 1 VERGİ ŞARTI VAR

Yurt dışında tuttuğu döviz, altın, gümüş, elmas, mücevher, platin, hisse senedi ve tahvil gibi varlıklarını 30 Eylül 2022 tarihine kadar Türkiye’ye getirenlere yine “Nereden buldun?” sorusu yöneltilmeyecek, ancak bu defa 5’inci Varlık Barışı’ndan farklı olarak olsa yüzde 1 oranında sembolik de olsa bir vergi tevkifatı (kesintisi) yapılacak.

Bavulla 1 Ekim-31 Aralık 2022 arasında döviz getirilmesi hâlinde yüzde 2 vergi kesintisine gidilirken, 1 Ocak-31 Mart 2023 tarihleri arasında beyan edilen kayıt dışı varlıklara mukabil yüzde 3 vergi ödenecek.

Yüzde 1 ile yüzde 3 arasında değişen vergi ödemeyi göze alan zenginler bu yolla milyarlar dolarlık bir kazancı sisteme dâhil edebilecek.