Suriye: Türkiye’nin Suriye’ye askeri müdahale yapması savaş suçuna denktir

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin topraklarına yapacağı herhangi bir askeri müdahalenin ‘savaş suçu’na denk olacağını ifade etti.

ABC’de yer alan habere göre;Devlet haber ajansı SANA’ya göre çarşamba günü Şam, Birlemiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi’ne bir bir mektup göndererek Türkiye’nin hamlelerinin ”meşru olmadığını” belirtti. 

Devlet haber ajansı SANA’ya göre çarşamba günü Şam, Birlemiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi’ne bir bir mektup göndererek Türkiye’nin hamlelerinin ”meşru olmadığını” belirtti. 

Ankara, 2016’dan bu yana Suriye’nin kuzeyine üç farklı askeri harekât düzenledi. Şam, operasyonları ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğüne müdahale olarak görüyor.

Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin karşısına çıkan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca, 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları atmaya yakında başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar, harekat önceliğimizdeki alanlar başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz, bu operasyonlar inşallah başlayacaktır” demişti.