Tarsus’ta “Geçinemiyoruz” mitingine katılan 21 kişiye soruşturma açıldı

Kaynak;sendika.org

Tarsus’ta 5 Mart günü “Geçinemiyoruz! İnsanca yaşamak istiyoruz” mitingine katılan 21 kişiye soruşturma açıldı. Soruşturmaya karşı Eğitim-Sen Tarsus Şubesi’nde basın toplantısı yapıldı.

Tarsus’ta 5 Mart günü “Geçinemiyoruz! İnsanca yaşamak istiyoruz” mitingine katılan 21 kişiye soruşturma açıldı. Bugün (24 Mart) açılan soruşturmaya karşı Eğitim-Sen Tarsus Şubesi’nde basın toplantısı yapıldı.

5 Mart günü Tarsus’ta Aznakay Parkı’nda toplanan kitle, Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçmiş, polis Cumhuriyet Meydanı’na kadar kitlenin yürüyüşünü engellemeye çalışıp engelleyememişti. Cumhuriyet Meydanı’na kadar sloganlarla yürüyen kitle meydanda mitingi yapmıştı. Aznakay Parkı’ndan başlayan yürüyüşe katılanlardan 21 kişiye soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Bunun üzerine Eğitim-Sen Tarsus Şubesi’nde açıklama yapıldı. Açıklamayı CHP Tarsus İlçe Başkan Yardımcısı Murat Çeliker okudu.

Çeliker “İçlerinde tertip komitesi başkanı ve üyelerinin de bulunduğu 21 yurttaşımıza, Cetvel’den Cumhuriyet Meydanı’na kadar sırf kaldırım üzerinden şiddetsiz şekilde sadece bir yerden bir yere intikal etmek için barışçıl şekilde yürümelerine rağmen için yasal işlem başlatılmıştır” diyerek şunları söyledi:

“Zamlar Geri Alınsın” adlı yürüyüş anayasada ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış bir hakkın barışçıl ve demokratik kullanımından ibarettir.

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerine yapılan fahiş zamlara karşılık milyonlarca çalışanın ücret ve maaşlarının enflasyon oranının altında kalması bizlerin geçinmesini ve insanca yaşamasını imkânsız hale getirdi.

Yurdun her yanında bu konuda yapılan anayasal barışçıl protestolardan birisinin de Tarsus’ta yapılmak istenmesine rağmen kolluğun usulsüz şekilde engellediği yürüyüş 2911 sayılı yasaya aykırı değildir. Bu yürüyüşün engellenmesi demokrasi ve hukuk devleti anlayışıyla bağdaşmamaktadır.

“Emniyet suç işledi”

Çeliker, “Buna karşılık Tarsus Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı bazı amirler ve görevlilerin ölçüsüzce ve hukuka aykırı olarak yürüyüşü engelleyerek aslında suç işledikleri görüşündeyiz” dedi.

1 Mayıs’ta alanda olacaklarını duyurdu

Açıklamada “Zamlar geri alınıncaya kadar Tarsus halkı olarak mücadelelerimizi sürdüreceğiz. Yıllardır söylediğimiz ve 5 Mart’ta Tarsus’ta Cumhuriyet Meydanı’nda söylediğimiz gibi emekçiler ve yoksul halk susmuyor artık, susmayacak” şeklinde ifade eden Çeliker, açıklamanın sonunda 1 Mayıs vesilesiyle yine alanlarda olacaklarını duyurdu.