TBMM’de ‘Bahçeli yargıya talimat veriyor’ tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, vekilliğinin düşürülmesi yönünde verilen kararın yıl dönümüne dair konuştu.

Gergerlioğlu sözlerine, “Ben Genel Kurul’da bu kürsüye her çıktığımda, AKP, MHP Cumhur İttifakı başta olmak üzere herkes hatırlasın ki Anayasa’yı, hukuku çiğnemiştiniz, kürsüdeki görüntüm size bunu hatırlatsın” diyerek başladı. Vekilliğinin düşürülmesi için 17 Mart’ın seçilmesinin tesadüf olmadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Çünkü 18 Mart’ta MHP’nin büyük kongresi vardı. Hem benim vekilliğim düşürülüyordu, hem de partimize yönelik bir kapatma davası açılıyordu; ikisi de boşa çıktı. İlk iddianameyi Anayasa Mahkemesi reddetti, ben milletvekili olarak buraya geri döndüm. İşte, siyasi bir kararın nasıl düşük yaptığını net bir şekilde gösterdi” diyerek başladı.

‘Şentop Bahçeli’nin talimatını dinledi’

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un o gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatını dinlediğini ifade eden Gergerlioğlu, “Cumartesi akşamı MHP lideri Devlet Bahçeli bir ‘tweet’ atarak ‘Gergerlioğlu dışarı çıkarılsın’ dedi, pazar sabahı ben sabah namazını kılamadan Meclis’ten yaka paça; terlik, pijama çıkarıldım. Neden? Devlet Bahçeli emretmişti” dedi.

Gergerlioğlu’nun bu sözlerine MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, “Doğru demiş. Sayın Bahçeli’yi karıştırma” dedi. Sözlerine devam eden Gergerlioğlu, şunları belirtti:

Yasama Başkanı Şentop bir parti liderinin sözünü dinlemişti ama bununla da kalmamıştı; bakın, ne yaptı biliyor musunuz? Vekillerin arabalarının bagajlarını arattırdı.  Bakın, ben Sayın Şentop’a buradan hatırlatıyorum: Vekillerin bagajlarını aratacağına masandaki Anayasa kitapçığına baksaydın, o Anayasa kitapçığına. Ben kendime söz vermiştim, bu hukuksuzluk bitecek ve milletvekili olarak döneceğim Meclis’e, başka türlü bu Meclis’e girmeyeceğim diye kendime söz vermiştim, ne araba bagajı; böyle komik işlere imza attın Sayın Şentop. Bakın, ona soruyorum: Kimin Başkanısın? Buradaki 600 milletvekilinin mi Başkanısın yoksa böyle sahte tutanaklar hazırlatarak beni Meclisten çıkarmaya çalışan, bu Meclisin tarihine kara bir leke süren bir Başkan mısın? Açıkça soruyorum Sayın Şentop’a, kaç defadır soruyorum ve cevap veremiyor, veremez. Utanç dolu bir tarih yazdı burada maalesef.

MHP milletvekillerinden hakaret

AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Gergerlioğlu’nun “Şentop’a kaç defadır soruyorum cevap veremiyor, veremez” sözlerine karşılık “Onu cevapladı, cevapladı onu. Cevapladığını sen de biliyorsun. Onu Plan ve Bütçede cevapladı” dedi. Gergerlioğlu, “Bunu cevaplayamaz, şunu cevaplayamaz! Sahte bir tutanak bu, resmî evrakta sahtecilik bu” yanıtını verdi.  Gergerlioğlu’nun, vekilliğinin düşürülmesinin Bahçeli’nin talimatıyla yapıldığı yönündeki sözlerine MHP Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, “İftira” dedi. Bülbül, devamla, “Dolayısıyla bizim herhangi bir dahlimiz olmadığı gibi, Milliyetçi Hareket Partisini ve Sayın Genel Başkanımızın adını ağzına alıp bu noktada müfterilik yapıp bunu burada, Meclis kürsüsünde dile getirmek son derece yanlıştır. Bu noktada, söyleyip de bunu ispat edemeyen kim varsa alçaktır ve şerefsizdir, net” sözlerini sarf etti.

Bahçeli’nin tweetlerini okudu

MHP milletvekillerinin hakaret dolu sözlerine karşı çıkan Gergerlioğlu, söz aldı. Gergerlioğlu, “Böyle kafadan atıp tutmakla kimse bir yere varamaz, işte Devlet Bahçeli’nin ‘tweet’ i burada” dedi. MHP milletvekillerinin “oku” demesi üzerine Gergerlioğlu, Bahçeli’nin şu tweetini okudu: “Gergerlioğlu derhâl Meclisten çıkarılsın.” Gergerlioğlu, “Tweetler burada, herkes de Twitter’da bunu görebilir. Bununla da kalmadı. Bütün bu Anayasa’yı çiğnemelerine rağmen ve ben bu hukuksuzlukla vekilliğim düşürülüp, cezaevine girip Anayasa Mahkemesi kararıyla çıktıktan sonra Meclise girdiğim günde yine niye Meclise kabul edildiğimle ilgili itiraz eden ve Anayasa Mahkemesinin kapatılmasına dair tweetler attı; bir değil, iki defa attı” yanıtını verdi.

Gergerlioğlu, tweetleri okuduktan sonra “Kalkıp ‘müfteri’ diyorsunuz, utanın ya utanın” dedi. MHP milletvekilleri, “Sen utan, sen utan” sözlerini sarf etti. Gergerlioğlu bunun üzerine, “Siz eğer ki atılmadığını ispatlıyorsanız siz de alçak ve müfterisiniz; başka bir şey değil. Bilmeden konuşuyorsun, baltayı taşa vurdun Sayın Bülbül, başka bir şey değil” dedi. Gergerlioğlu’na hakaret etmeye devam eden MHP’li Taytak, “Konuşma utanmaz adam” dedi. Gergerlioğlu, “Bakın, biz Anayasa Mahkemesinin kapatılmasını isteyenlerle mücadele ediyoruz, evet. Ben Anayasa çiğnendiği için bu Meclisten çıkarıldım, evet. Anayasa Mahkemesi bu ülkede olacaktır. Böyle bir istemde bulunmak da mantık dışıdır, hukuk dışıdır, utanç vericidir, başka bir şey de değildir. Ben burada konuşacağım. Bakın, yaptığınız iftiralar ve yalanlar, şahsıma yönelik, partime yönelik hakaretlerden sonra bir de utanmadan bunları reddediyorsunuz. İşte, tweetler ortada, ‘Gergerlioğlu ve Devlet Bahçeli’ yazsın herkes, ben hem buradan çıkarıldığım günden önceki cumartesi günü hem de bu Meclise girdiğim gün nasıl hakaret ve iftira dolu tweetler attı o Devlet Bahçeli, herkes bunu görebilir” diye yanıt verdi.

Gergerlioğlu’na karşı “Hak ettin sen hak ettin” diyen MHP’li Vahapoğlu’na Gergerlioğlu, “Utanması gerekir insanların bu tweeti attığı için. Demokrasi adına, hukuk adına sizin parti vekillerinizin hepinizin de utanması lazım” yanıtını verdi. MHP’li Taytak, Gergerlioğlu’na hakaretlerini “Doğru konuş lan” sözleriyle sürdürdü. Hakaretler üzerine gerginlik yaşandı.

Hakaretler üzerine HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş söz almak istedi. Meclis Başkanı “Alçak ve şerefsiz” sözlerini sataşma olarak saymayarak söz vermek istemedi.

Beştaş, “Sayın başkan ‘alçak ve şerefsiz’ sataşma olmayacaksa ne sataşma olacak, ne sataşma olabilir burada” diye sordu.

Beştaş ısrarları üzerine söz aldı. Beştaş, “Elimizde tabii ki tweetler var, basına açıklamalar var. ‘Herkes biliyor ki’ diyecektim ama vazgeçtim, AKP ve MHP bir ittifak, bir Cumhur İttifakı ve MHP’nin Cumhur İttifakı’ndaki rolü ve sözlerinin nasıl karşılık bulduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Bu nedenle, atılan tweetlerin sadece bir temenni olmadığını ve sonuçlarının da yaşama geçtiğini hayatın olağan akışı içinde deneyimliyoruz. Yani, bu, sadece öylesine herhangi bir vatandaşın attığı bir tweet değil, ortaklardan birinin attığı ve ikinci gün -altını çizerek söylüyorum- Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa Meclis binası polisler tarafından basılarak -tekrar çiziyorum- bir milletvekili gözaltına alındı. 94’te bile sevgili Orhan Doğan’ın gözaltına alınması için dışarı çıkması beklendi, o korkunç görüntü Meclisin kapısının önünde verildi ama bu dönem Ömer Faruk Gergerlioğlu Meclisin içinde, grup salonunda alındı” dedi.

Beştaş, devamında şunları söyledi:

“Şimdi, ben şunu söyleyeyim: Bu bölücünün milletvekilliği düşürüldüğüne göre, Gazi Mecliste bulunma, yasama faaliyetlerine katılma hakkı artık söz konusu bile olamayacaktır. Mecliste yer yatağı serip sabahlamak ve bunu da nevi şahsına münhasır bir eylem olarak takdim etmek, yasa dışıdır ve gayrimeşrudur. ‘Düşürülmüş.’ ‘Uygulanmıştır.’ ‘İlk günden itibaren TBMM’yi terk etmeyerek millî iradeye kafa tutmuştur.’ falan. Bunu söyledi, ertesi gün gözaltına alındı, bu talimat mı değil mi; kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Beştaş’ın sözleri üzerine MHP sıralarında sesler yükseldi. “Mümtazer Türköne MHP Grubu’na ne hatırlatıyor acaba” diye soran Beştaş, “Türkiye’ye sormak isterim. Devlet Bahçeli tweet attı ‘Mümtazer Türköne artık tutuklu kalmamalıdır’ dedi, nasıl olduysa serbest bırakıldı. Alaattin Çakıcı’yı ziyaret etti, bir süre sonra serbest bırakıldı hem cezaevinde görüntü verdi hem odasında görüntü verdi. Bugün yargı, iktidarın iktidarını devam ettirmesi için tamamen bir araç hâline gelmiştir, bir enstrümandır; istediklerini tutuklayan, istediklerini serbest bırakan, istediklerini ömür boyu cezaevinde tutan bir yargıdan söz ediyoruz” diye belirtti.

Beştaş, Bahçeli’nin talimatı üzerine partilerine yönelik saldırıları tek tek sıraladı. Beştaş, şunları söyledi: “Sayın Başkan, elma ile armudu karıştırmayalım bir kere. Ben, şimdi, bütün Türkiye yurttaşları MHP Genel Başkanının… Neredeyse her grup toplantısında ‘HDP kapatılsın -o da yetmedi- Anayasa Mahkemesi kapatılsın.’ demedi mi? Sonra, HDP hakkında kapatma davası 18 Martta, MHP’nin büyük kongresinin olduğu gün açılmadı mı? Yargıtay başsavcısı, basının soruları üzerine ‘Vallahi elimizden geleni yaptık.’ demedi mi? HDP dışında, saldırı ve itham dışında bir şey söylemedi mi? Neyi ispatlayalım biz? Bunlar gizli değil ki, ispat aracına ihtiyacı yok ki. Yani bir parti işini gücünü bırakmış kendisinden büyük bir partinin kapatılmasını savunuyor. Bunu hangi akıl, hangi izan, hangi siyaset izah edebilir? Bunu Türkiye halkının takdirine sunuyorum. Bunu MHP’ye sormuyorum