Ürdün: “Suriye Sınırında Uyuşturucu Savaşı Var”

Ürdünlü bir üst düzey askeri yetkili dün yaptığı açıklamada, İran yanlısı Suriye ordusu birliklerinin ve Tahran’a bağlı milislerin, Ürdün sınırından zengin Körfez pazarlarına yüz milyonlarca dolar değerinde uyuşturucu kaçakçılığı girişimlerini arttırdığını söyledi.

Ürdün ordu sözcüsü, Suriye ile engebeli sınır arazisi boyunca büyük miktarda uyuşturucu bırakmaya çalışan silahlı kaçakçılarla çatışmalarda artışa hazırlandıklarını bildirdi.

Sözcü Albay Mustafa Hiari resmi Al Mamlaka televizyonuna yaptığı açıklamada, “Sınırlarımızda bir savaşla, bir uyuşturucu savaşıyla karşı karşıyayız. Yabancı taraflarca desteklenen örgütler tarafından yönetilen bir uyuşturucu savaşıyla karşı karşıyayız. Bu İranlı milisler en tehlikeliler çünkü Ürdün’ün ulusal güvenliğini hedef alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Ürdünlü yetkililer, Pazar günü sınırdaki son çatışmada, dört kaçakçının askerlerce öldürüldüğünü duyurmuştu.

Ürdün’ün Suriye ile sınırında yıl başından bu yana, çoğu Suriye’nin güneyinde hüküm süren İran bağlantılı milislerin çalıştırdığı göçebeler olmak üzere, en az 40 casus öldürüldü ve yüzlerce kişi yaralandı.

Ürdün, captagon olarak bilinen Suriye yapımı ucuz amfetamin için hem varış noktası hem de bu uyuşturucuyu petrol zengini Körfez ülkelerine satmak için ana geçiş güzergahı durumunda.

Savaşın parçaladığı Suriye, aynı zamanda Avrupa pazarını hedefleyen milyarlarca dolarlık uyuşturucu ticareti için bölgenin ana üretim yeri haline geldi.

Suriye iddiaları reddediyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat hükümetiyse, ülkesinin uyuşturucu yapımı ve kaçakçılığına karıştığını reddediyor.

Kaçakçılık girişimlerindeki keskin artış, sınır boyunca Ürdün ordusunun angajman kurallarını değiştirmeye zorladı. Ürdün sınırda, ordusuna ezici güç kullanma yetkisi verdi.

Ürdün Kralı Abdullah geçen hafta, Ukrayna savaşının bir sonucu olarak Rusya’nın güney Suriye’den çekilmesinin, İran’ın desteklediği milislerin boşluğu doldurmasına izin vermesinden endişe duyduğunu söylemişti.

Lübnan Hizbullahı dahil, İran’dan destek gören milislerin son yıllarda Suriye’nın güneyinde artan etkisi, hem Ürdün’ü hem de İsrail’i alarma geçirmiş durumda.

Ürdünlü yetkililer, endişe yaratan artışla ilgili Suriyeli yetkililerin de açıklamalar yaptıklarını, ancak yasadışı ticareti durdurmak için Suriye tarafından gerçek bir girişim görmediklerini söylüyorlar.

Al Glad gazetesine konuşan sınır güvenliği şefi Tuğgeneral Ahmed Khleifat, Suriye tarafı için, “Taleplerimiz her zaman güçlerin işini yapmasıydı, ancak şimdiye kadar sınırların korunmasında gerçek bir ortağımız olduğunu hissetmedik” ifadelerini kullandı.

Khleifat, “Kaçakçılık operasyonları, Suriye ordusu ve güvenlik teşkilatlarındaki unsurlar ile Suriye’nin güneyinde bulunan Hizbullah milisleri ve İranlı milislerden destek alıyor” dedi.

Ürdün, son beş ayda el konulan captagon haplarının sayısının 20 milyonu aştığını söyledi. Geçen yıl ülkede 14 milyon captagon hapına el konulmuştu.