Yargı, konut kooperatifi kurdu: Referansla giriliyor, üyelik bedeli 1.7 milyon TL

Yargının üstü düzey isimleri 2 bin 800 kişinin oturacağı ‘Gölvadi Konutları’ projesinde bir araya geldi. Yargı mensuplarının oturacağı projeye referensla üye alınıyor. 123 dönümlük arsa üzerine 2 bin 800 dairenin yapılacağı projenin peşin üyelik bedeli ise 1.7 milyon TL.

Yargının birçok üst düzey ismi, kurdukları konut kooperatifinde bir araya geldi. Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre referans sistemi ile üye olunan kooperatifin peşin üyelik bedeli 1,7 milyon lira. Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Musa Kancı’nın başkanı olduğu kooperatifin yönetiminde HSK eski başkanvekili Mehmet Yılmaz, Danıştay Genel Sekreteri Kemal Açıkgöz’ün yanı sıra çok sayıda başsavcı ile Esenyurt Kaymakamı da yer aldı.

Gölvadi Yapı Kooperatifi, çoğu yargı camiasının ağır topları denebilecek isimlerden oluşan 22 üye tarafından kurulmuş. Bu 22 isim aynı zamanda kooperatifin de yönetimini oluşturuyor.

Buna göre, 2 bin 800 daireden oluşacak projenin adı ‘Gölvadi Konutları’… Projenin üzerine yapılacağı arsa Esenyurt’a bağlı. Bahçeşehir mevkiinde olan projenin üzerinde yer alacağı arsanın büyüklüğü, 123 dönüm. Bu büyüklük, tek parça halinde olan İstanbul’daki sayılı birkaç araziden biri olarak da görülebilir.

21 inşaat firması ile görüşen yönetim Ankara merkezli VİP Tower İnşaat AŞ ile anlaştı. Şirket ile yapılan anlaşma hak ediş usulü. Bir başka ifade ile, firma iş yaptıkça ödemesini alacak. İnşaat firması ile el sıkışan kooperatif yönetimi, arsa sahibi ile de protokol yapmış durumda. “Özel mülk” konumundaki arsanın ödemesi yapıldığında tapu devri yapılacak. Hesaplamalara göre 123 bin metrekare büyüklüğü olan için yapılacak ödeme 1,8 milyar lira seviyesinde.

Bin 500 üyeye ulaşıldı bile
Edinilen bilgilere göre, kooperatifin üye sayısı 2.800 olarak planlandı. Projede yer alacak 100 metrekarelik 3+1 odadan oluşacak dairelere her bir üyenin bir adet alması planlanıyor. Kooperatife üyelik ‘referans’ sistemi ile yapılıyor. Bir ay kadar önce yargı çevresinde yapılan tanıtımlarla şimdiden 1.500 üyeye ulaşılmış durumda. Söz konusu üyelerin büyük bir bölümü yargı camiasından isimler olurken bazı doktor ve öğretim üyelerinin de kooperatife üye olduğu öğrenildi.

Kooperatife üye olmak isteyen kişilere ödeme seçenekleri de belirlenmiş durumda. Buna göre 30 Haziran 2022’e kadar peşin ödeme yapılması halinde 1,7 milyon lira verilerek kooperatife üye olunabilir. Yine 750 bin lirayı peşin, kalan kısmın 7 taksit halinde ödenmesi durumunda 1 milyon 850 bin liralık bir bedelle kooperatife üye olunabilir. Ödemesini yapan üyeden, sonrası dönemde başka bir ücret talep edilmeyecek. Ancak enflasyon farkı ve şerefiye bedelinin alınması söz konusu olacak.

Üyelere gönderilen tanıtım dokümanında konutların inşaa edileceği alan için “Küçükçekmece Gölü’ne 8 dakika, Büyükçekmece Gölüne 12 dakika, halihazırda yapılması planlanan ‘Kanal İstanbul’ projesinin Büyükçekmece bağlantısına 10 dakika mesafededir. Kooperatifimizce, arsa üzerine sosyal donatıları (Yüzme havuzları, fitness salonları, toplantı salonu, açık ve kapalı otopark, geniş peyzaj alanı, yürüyüş yolu, çocuk parkı, tenis kortu, futbol ve basketbol sahası) içinde olacak şekilde, taahhüt usulü konut yapmak üzere Viptower AŞ ile ön protokol imzalanmıştır” denildi.

Bahçeşehir Gölvadi Yapı Kooperatifi’nin kurucuları ve ilk üyeleri

1- Kemal Açıkgöz- Danıştay Üyesi, Danıştay Genel Sekreteri
2- Mehmet Yılmaz-Yargıtay Üyesi, Eski HSK Başkan Vekili
3- Mehmet Durgun- Yargıtay Üyesi, Eski Hakimler Savcılar Kurulu Üyesi
4- Mustafa Yapıcı- Yargıtay Üyesi
5- Musa Kanıcı-Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri
6- Dr. Hızır Aslıyüksek- Adli Tıp Kurumu Başkanı
7- Turan Kuloğlu-Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı
8- Fuat Uslu- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı
9- Hüseyin Gümüş- Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı
10- Atilla Öztürk- Bakırköy Adalet Komisyonu Başkanı
11- Ahmet Pınar- Adalet Bakanlığı Daire Başkanı
12- Yakup Ali Kahveci- İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili
13- Musa Ünel- Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekili
14- Hüseyin Öz- Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili
15- Baki İnce – İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi
16- Mahmut Yalçın Arı- İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi
17- Hakan Yumuşak- İstanbul İdare Mahkemesi Başkanı
18- Vural Karagül- Esenyurt Kaymakamı
19- Mustafa Burak Altınsoy- Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi
20- Dr. Ahmet Erçek- Tabip-Sen Genel Başkanı
21- Dr. Muhammet Garip- Öğretim Üyesi
22- Sadettin Kılıç- Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri…