Yeni yasayla kulüpler sermayenin kucağına atıldı

TBMM’de kabul edilen yeni Spor Yasası’nı değerlendiren uzmanlar, yasayla birlikte spor kulüplerinin sermayenin kucağına atıldığını belirterek, “Sporun ruhuna tamamen aykırı bir yapı kurulmasına hizmet edecektir” dedi

BirGün’den Sercan Meriç’in haberine göre;Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Teklifte üzerinde iktidar ve muhalefetin ortak önergeleriyle kabul edilen yasa ile birlikte denk bütçe uygulaması ile takımların geliri kadar borçlanabilmesi şartı getirildi. Kulüplerin, belirli miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatlarını bankalar üzerinden yapabilmesi sağlandı. Kulüp başkanı ve yöneticileri, görevde kaldıkları dönem ait borçlardan sorumlu tutulacak. Federasyonların yönetim kurulunda en az iki milli sporcu yer alacak. Spor federasyonlarının her türlü harcamaları Spor Bakanlığı tarafından denetlenecek.

Nefret ve ayrımcılık suçlarından mahkum olanlar, uyuşturucu imal ve ticareti suçundan hüküm giyenler, spor kulüpleri yönetiminde yer alamayacak. “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında yer alan suçlar ile Türk Ceza Kanunu’nda yer alan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti veya suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçlarından dolayı haklarında kovuşturma yürütülen kişilerin görevden uzaklaştırılması durumunda yerleri yedek üyelerle tamamlanacak. Yeni yasa ile ilgili mali disiplinin sağlanabilmesi yönündeki maddeler kamuoyu tarafından olumlu karşılandı. Ancak iktidarın federasyonların özerkliğini tanımayıp, siyaseti spora alet etmesine dair eleştiriler sürüyor. Yeni yasa tartışmaları sürerken MHP Malatya milletvekili Mehmet Fendoğlu’nun TBMM genel kurulunda Süper Lig’de bu yıl küme düşmenin kaldırılmasını talep etmesi tepki çekti.