Yerde göremediğimiz diyalog haberi göklerden geldi

Eski AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay, Kılıçdaroğlu ile sohbetini anlattı: Centilmence bir muhabbet oldu.

Aktay, CHP lideri ile fotoğrafını “Yerde istedik olmadı, gökte bulduk” notuyla paylaştı.

Eski AKP genel başkan yardımcısı, eski sözcüsü ve cumhurbaşkanı danışmanı Yasin Aktay, Ankara-İstanbul uçağında karşılaştığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile aralarında geçen 45 dakikalık sohbeti anlattı.  Aktay, “Mülteci meselesindeki tutumlarına yönelik eleştirilerimi söyledim. Son derece nazikçe, centilmence dinledi. Bu konuları karşılıklı olarak daha çok konuşabileceğimiz imkânların olabileceğini de teyit etti. Konuşulması gerektiğini de söyledi. Centilmence bir muhabbet oldu.”

Aktay, dün (12 Mayıs) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir uçak yolculuğunda çektiği selfiyi Twitter hesabından paylaştı. Aktay paylaşımına, “Yerde istedik olmadı. Gökte bulduk. THY organizasyonuyla. Sayın Kılıçdaroğlu ile bulutlar üzerinde mülteciler, Türkiye’nin dış politikası ve üniversiteler üzerine keyifli bir sohbet…” notunu düştü.

Aktay, Kılıçdaroğlu ile aralarında geçen sohbeti Serbestiyet’e anlattı Yaklaşık bir saat süren yolculuk boyunca sohbet ettiklerini söyleyen Aktay, tesadüfen oluşan bu ikili sohbette ne konuştuklarına dair tek taraflı bir açıklamanın etik olmayabileceğini söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyu ile paylaştığı görüşleri dışındaki hususlarda paylaşabileceği bir şey olmadığını belirten Aktay, sohbetin içeriğine dair kendisine yöneltilen sorulara yanıt olarak yaptığı açıklamalar şöyle:

“Mülteciler konusunu konuştuk. O kendi konumunu tekrarladı, şimdiye kadar kamuoyuna da açıkladığı kendi konumunu tekrar ifade etti. Ben de onun konumuna tekrar itiraz ettim. Birkaç gün önce de, daha önce defalarca da bu konuda kendisini yazdığım yazılarda eleştirmiş olduğumu hatırlattım. O da bu eleştirilerimi takip ettiğini söyledi.