ZMO Başkanı Suiçmez: Kıtlık varken tarım yerine betonu desteklemeyi tercih ediyorlar

Türkiye gıda fiyatlarında dünya ortalamasını 3’e katlamışken, destek paketi yine tarıma değil inşaata açıldı. Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Bu, beton ekonomisinin tercih edildiğini kanıtlıyor” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü raporuna göre nisan ayında küresel gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 29.8. TÜİK’in resmi verilerine göre ise Türkiye’de gıda enflasyonu yüzde 89.1. Yani Türkiye küresel gıda fiyat artışını 3’e katlamış durumda.

Buna rağmen tarımın yerine inşat sektörünün desteklenmemesine tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Suiçmez “Türkiye’de tarım sektörü kanunen milli hasılanın yüzde 1’inden daha az desteklenemez. Buna göre 79 milyar TL tarıma destek verilmesi gerekirken hükümetin tarıma verdiği destek sadece 29 milyar TL. Üstelik bu enflasyon ortamında bu geçen yılın desteği. Bugün 192 milyarı bankalara, 13 milyarı tarım krediye, 50 milyar lirası da piyasalara olmak üzere çiftçinin 255 milyar TL borcu var ve bu borcun büyük bölümü kısa vadeli” dedi.